Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Pod vlivem

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: David PortLidové noviny

Neuplyne týden, v němž by nepřišla z Google zpráva o nějaké nové funkci. I když by se mohlo jednat jen o nevýznamnou drobnost, jedna z nich otvírá zásadní otázku: považte, že někteří lidé používají počítač, i když jsou opilí!

Funkce implementovaná do experimentálního rozhraní Gmailu funguje velice jednoduše: sami si nastavíte, v jakých dnech a hodinách vám má být znesnadněno odeslání pošty. To probíhá tak, že pokud v minutovém limitu nespočítáte správně pět jednoduchých matematických úloh, nebude e-mail odeslán. Mělo by tak být zabráněno tomu, abyste odesílali e-maily v podroušeném stavu, a tak napáchali víc škody než užitku.

I když to může vypadat úsměvně, otevírá se tím jedno zásadní téma: počítače a alkohol, případně jiné psychotropní látky. Zatímco jsme dnes a denně bombardování zprávami o neblahé kombinaci těchto věcí a automobilismu, u počítačů nebo jejich zmenšených verzí v podobě mobilních telefonů zatím panuje ticho po pěšině.

Přitom spektrum činností, které zvládnete obsloužit jen za pomocí počítače připojeného k internetu, je den ode dne větší a případně napáchané škody dočasně nepříčetným uživatelem mohou být závažného charakteru. Jen pomyslete na všechna ta přímá bankovnictví a jiné podobně citlivé aplikace.

Ve světle těchto myšlenek najednou nápad jednoho inženýra z Google, který má negativní zkušenosti z kombinace alkoholu a e-mailu, už nevypadá tak úsměvně. Podobné myšlenky se mohou chytit zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanci pracují pomocí vzdáleného přístupu, banky, u nichž můžete své peníze spravovat 24 hodin denně, nebo i operační systémy, kteří vám jednoho dne nedovolí vymazat mnoho souborů najednou, protože bude právě vrcholit sobotní noc.

Dočkáme se tak času, kdy bude detektor alkoholu do USB stejně nezbytnou periférií, jako je dnes myš?

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - CENTRUM PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč