Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Pozor, někdo se určitě dívá

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Ta kauza musela zasáhnout každého i zcela mimo svět bulváru. Případ nahé Jiřiny Bohdalové vyvolává otázky nejenom ohledně etiky novinářské práce, ale i o stále se tenčícím osobním soukromí, za nějž může především rozmach techniky.

Po staletí žili lidé udržováni ve víře, že když udělají něco špatného, bez ohledu na to, kdy a kde to udělali, je někdo, nějaká vyšší moc, vidí a posléze spravedlivě potrestá.

S postupem času však této vizi přestali věřit. Zda-li to mělo za následek rozvoj osobní svobody, anebo úpadek mravů, je už na jinou diskusi.

Zajímavější ale může být fakt, jak tato idea o vševidoucí spravedlnosti znova povstává z popela a to ještě v sofistikovanější podobě. Nelze si nevšimnout, jak na sloupech pouličního osvětlení pomalu ale jistě vyrůstají černá oka kamer. Strážníci si je pochvalují – kriminalita klesá a záběry podařeného zásahu odvysílané ve zpravodajské relaci výrazným způsobem zvyšují pošramocenou prestiž ochránců pořádku.

Jenže co se stane, když se systém taková vševědoucí oka snaží nainstalovat do prostorů, které mají byť jen náznak soukromého místa (a mohou to být klidně gymnaziální třídy), všichni dobře víme. Každý má rázem plná ústa Velkého bratra, byť je těžké odlišit, kdo myslí fiktivní románovou postavu a kdo televizní reality show. Musí tedy přijít nějaká jiná, sofistikovanější metoda.

Ta se jmenuje fotomobily. Malá zařízení běžné denní spotřeby, které se však stiskem několika kláves mění v pověstná boží oka schopná zaznamenávat nejenom fotografie, ale hlavně video se zvukem. Po tom televizní novináři doslova lační – nejenom že to kameramanům ušetří práci, ale hlavně dá reportážím punc autenticity, po níž diváci tak lačně volají.

Takže ať už jako ředitel školy fackujete neposlušného žáka, jako policista tlučete někoho obuškem, či jen máte tu smůlu a jako slavná osobnost se někde objevíte nazí, dávejte si pozor. Někdo se určitě dívá.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.