Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Proti proudu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Nedávno jsem se zde podivoval nad tím, jakých zběsilých kreací se dopouštějí výrobci klávesnic ve snaze vymyslet něco nového a jak je jejich snaha kontraproduktivní. Při hlubším zamyšlení však lze vysledovat, že podobné trendy se týkají nejenom IT, ale prakticky všech technologických oborů.

Na tyto myšlenky mě přivedlo bloumání mezi regály obchodu, v němž jsem vybíral nový notebook. Nijak zvlášť se této oblasti nevěnuji, a tak jsem se nestačil divit, jak moc se toto odvětví proměnilo za posledních pár let. Prakticky nesežene jiné než širokoúhlé. Ano, můžete si nechat vysvětlit, že to je lepší pro přehrávání filmů ve formátu 16:9, ale přesto se stále najdou lidé, kteří s notebooky i pracují – programují nebo píší texty. Pro ně je naopak důležitá výška monitoru: čím více řádků zobrazí najednou, tím méně musejí scrollovat a tím vyšší bude efektivita jejich práce.

Sehnat notebook s matným displejem je také čím dál tím těžší. Na těch lesklých sice barvy i kontrast vypadají v svitu zářivek prodejny úžasně, ale běda, když se pak s notebookem pokusíte vydat někam, kam pronikají sluneční paprsky.

Tento tlak na vývoj za každou cenu se neprojevuje jen u přenosných počítačů. Všimli jste si, jak postupně vymírají myši „s ocáskem“? Jejich úbytek zatím můžeme pozorovat pouze v segmentu nejdražších modelů, kde mnohdy kýženou myš ve verzi s kabelovým připojením prostě neseženete. A musíte tak dělat kompromisy a vybrat jinou, nebo přistoupit na nátlak výrobce, zaplatit mu víc za bezdrátové provedení a pak snášet všechny nevýhody, které přináší.

Kdyby zůstalo jen u oblasti informačních technologií, mohlo by se jednat o čistě teoretickou úvahu o ergonomii a jejím vývoji. Ale nelze si nevšimnout toho, že nejnovější modely automobilů mají mnohdy vyšší spotřebu než jejich předchůdci, a to paradoxně až absurdně kvůli nutnosti naplnit nižší emisní limity.

A tak bychom měli ve vlastním zájmu oprášit otázku, která zůstává kvůli slepé víře v pokrok v pozadí – skutečně vždy novější znamená lepší?

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?