Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Sbohem a šáteček, Palme

Jeden z posledních modelů Palmu zaznamenal úspěch, ale osud značky nezvrátil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z posledních modelů Palmu zaznamenal úspěch, ale osud značky nezvrátil. | foto: PalmReprofoto

Když pozorujete konec něčeho, bývá to vždy smutné. Zvláště pak, pokud se jedná o něco, co svého času patřilo mezi legendu. A nemusí se jednat nutně o člověka, stačí firma vyvíjející kapesní počítače.

Informace o uzavření sítě kamenných obchodů Palmu je už jen symbolickou tečkou za sestupem této platformy. Ta byla pro mnohé prvním kontaktem se světem kapesních počítačů, nepočítáme-li nejrůznější databanky a elektronické adresáře. Černobílý dotykový displej v prvních Palmech najednou naučil lidi efektivněji pracovat: mít dobře zorganizované kontakty v adresáři stejně tak jako si plánovat rozvrh dne do nejmenšího detailu. Vše se samozřejmě musí synchronizovat s počítačem.

Mnohým také Palm ukázal cestu, jak moci pracovat a nebýt při tom zavřený v kanceláři. Kdo si vzpomene na pocit vzrušení a jistého pionýrství, když poprvé propojoval přes infraport kapesní počítač a mobilní telefon, mi dá jistě za pravdu.

A nejenom prací živ je člověk – Palm také naučil spoustu lidí číst. Jeho relativně velký a dobře čitelný displej se ideálně hodil i pro louskání delších textů a klidně i celých románů. A že to byl právě Palm, kdo tuto zásluhu nese, dokazuje název jednoho z nejbohatších zdrojů textů u nás – www.palmknihy.cz.

Nesmíme zapomenout ani na fantastickou výdrž tehdejších přístrojů, které nemusely vidět nabíječku i několik dní a přitom stále skvěle sloužily. O tom se nám dnes může i přes všechny vědecké objevy jen zdát.

Avšak zákazníci chtějí nejspíš něco jiného. Třeba multitasking, víc multimédií, spojení telefonu a kapesního přístroje do jednoho a spoustu dalšího. I když se Palm stačil vyjít vstříc, vždy byl tak nějak v závěsu. Přestože na jeho Treo 650 a 680 nedají mnozí uživatelé dopustit, na drtivou konkurenci v oblasti chytrých telefonů to nestačí.
Palm si rovněž podřezal větev sám pod sebou v okamžiku, kdy začal do svých přístrojů implementovat Windows Mobile a ukázal tak mnohým svým zákazníkům, že existuje alternativa, které je v lecčem i lepší.

Vedení Palmu odůvodňuje uzavření obchodů snahou koncentrovat své síly na vývoj nového operačního systému, který této platformě pomůže získat zpět ztracenou slávu. Ovšem bude to mít velice těžké – dnes jsou síly vyrovnané mezi Symbianem a Windows Mobile; na obou jejich uživatelé lpí se skalním zaujetím. A pokud se někam rozhodnou migrovat, pak nejspíš k nově připravovanému Androidu, který svou silou prosadí Google.

Nezbývá tak než zamáčknout slzu a rozloučit se s Palmem, který nám mnohým ukázal, o kolik může být život s kapesním počítačem jednodušší a produktivnější.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.