Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Srážka na vesmírné dálnici

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

Dopravní nehody – neuplyne den, aby si některá z nich nenašla místo ve zpravodajství, kde už zaujímají stejně stabilní místo jako vraždy anebo zprávy z politiky. Když se však na oběžné dráze střetnou dva satelity, je to „dopravní nehoda“ vskutku mimořádných rozměrů.

Skutečné odborníky přitom nijak zvlášť nevyvedla z míry. Podle nich totiž bylo jen otázkou času, kdy se něco takového stane. Na oběžných drahách v okolí Země se totiž nachází přes šest tisíc aktivních satelitů, dalších 28 tisíc je nefunkčních, ale pořád krouží dál a pomalu se rozpadají na menší a menší díly, kterých bychom v okolí naší planety napočítali přes sto tisíc. 

Přitom snahy jak regulovat takovýto provoz nejsou nijak veliké. Nikdo nenutí majitele družic, aby do nich montovali zařízení, které je po skončení životnosti nasměruje zpět do atmosféry, kde shoří. Tlak řešit tuto situaci není nijak velký, protože jde prozatím jen o materiální hodnoty, byť velmi vysoké. 

Co se však stane, až se naplní předpovědi, které slibují dostupné dovolené v kosmu, a začnou tak být ohroženy i lidské životy? Bude muset nastoupit nějaká regulace, pravidla, zákazy a příkazy. Situaci lze přirovnat k automobilismu: mnozí ještě pamatují doby, kdy rychlost mimo obec nebyla vyhláškou prakticky nijak omezena a v obci se například během nočních hodin mohlo jezdit stejně rychle jako mimo ni. Jak ale provoz houstl, přidávala se další a další omezení mající za cíl zaručit vyšší bezpečnost na silnicích. 

Dnes se může mnohým zdát, že už je jich zbytečně mnoho a přidávání stále dalších a dalších (například nekonečné diskuse týkající se povinné výbavy motorových vozidel) je jen zlovůle politiků. Jak by to ale bez takových pravidel na silnicích vypadalo nám ukazují trosky satelitů Kosmos a Iridium tiše letící chladným vesmírem.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!