Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Trable s iPhonem

iPhone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone. | foto: AppleReprofoto

Na trh nám přišel nový iPhone. I když se to obešlo bez půlnočních nájezdů na prodejny operátorů, drobnému pozdvižení jsme přece jen nevyhnuli. To je ostatně přesně to, co tento druh výrobků potřebuje.

Nelze si totiž nevšimnout načasování, s jakým přišel předchozí i současný iPhone. Léto nebývá obvykle pro spouštění projektů a uvádění výrobků na trh tím nejvhodnějším obdobím. Jde hlavně o to, že do Vánoc, které stimulují spotřebu domácností, a konce roku, který stimuluje spotřebu firem, zbývá ještě hodně času. Apple si tak musí být pořádně jistý svou výjimečností, protože předpokládá, že jeho výrobky skončí do konce roku pod nánosem dalších a novějších.

S tím ostatně souvisí i cena, s jakou iPhone přišel na trh. Ať se podíváte, kam se podíváte, všude se kvůli recesi dělají věci jednodušší a hlavně levnější. iPhone samozřejmě nutně prošel evolucí, ale jestli za to stojí i nárůst ceny, si musíte zvážit sami.

Co však můžeme vidět už při prvním pohledu, je velký cenový nepoměr, s jakým nabízejí iPhone čeští operátoři nový iPhone ve srovnání se zahraničím. Už dlouhou dobu si můžeme všímat toho, jak ceny některých komodit převyšují i vyspělejší Západ, a to bez ohledu na kupní sílu obyvatelstva. Elektronika budiž nejkřiklavějším příkladem. A když pak máte ještě kousek, který je svázán nejrůznějšími regulacemi, pak si to přímo říká, aby se na tom "rýžovalo". Člověk by čekal, že takovýto přístup bude fungovat jen prvních pár let po revoluci, než se situace ustálí a trh začne pořádně fungovat, ale…

Cenové problémy ostatně ilustruje i "přešlap" Vodafonu. Ten kvůli chybě v systému nabízel iPhone 3GS za cenu od osmi set do čtyř tisíc. Za krátkou dobu si je stihlo objednat asi třicet lidí. Vodafona však chybu uznal a bez jakéhokoli vykrucování telefony šťastlivcům poslal. Panuje však názor, že se o žádnou chybu jednat nemuselo, jen o promyšlenou marketingovou kampaň, která k e-shopu přitáhne další zájemce s nadějí, že se podobná chyba zopakuje. A pokud ne, některý ze zaměstnanců Vodafone bude mít pěkně nepříjemný zbytek léta.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

iPhone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

iPhone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

iPhone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...