Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Usmívejte se, projíždí Google

Street View vás může zaznamenat například při problémech s policií. A to se líbí jen málokomu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Street View vás může zaznamenat například při problémech s policií. A to se líbí jen málokomu. | foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

O vztahu Google a soukromí se toho napsalo už mnoho, zvláště pak ve spojitosti s jeho službou Street View, ale incident z minulého týdne si jednu menší připomínku přímo říká.

Zajímalo vás někdy, jak vlastně fotografie ulic vznikají? Překvapivě velmi jednoduše – příslušnými místy projíždí větší dodávka s přesnou GPS a několika kamerami, zaznamenané snímky se posléze zpracovávají a míří jako doplněk k Google Mapám.

Jak ale roste počet zaznamenaných míst, stává se tento speciální vůz čím dál tím méně vítaným návštěvníkem. Zatímco v anonymních amerických velkoměstech si jej nejspíše nikdo nevšiml, jak míří do čím dál tím menších destinací, budí nesouhlasné postoje. Stačí se jen podívat na stránku, která shromažďuje vtipné nebo jinak zajímavé záběry z Street View (www.streetviewfun.com) a najdete zde překvapivě mnoho lidí, kteří vůz Googlu zdraví s tím, že „je jednička“. A rozhodně tím nemají na mysli prvenství Googlu coby vyhledávače.

Jak napětí narůstá, stačí už jen malá rozbuška, aby se situace vyhrotila. V tomto případě k tomu posloužil malý kolouch, kterého monitorovací vůz srazil, přičemž vše pěkně zadokumentoval. Jen považte: lézt lidem do soukromí, číst jim e-maily nebo shromažďovat data, to se dá ještě přežít, ale srazit bezbranné zvíře…

Poslední kapkou je pak přesun zvědavého oka převážně na Evropské silnice a ulice. Zde dostává pojem „konzervatismus“ úplně nový pojem. Přesvědčit se o tom mohla osádka Google-vozu při pokusu zmapovat obec Broughton v britském hrabství Buckinghamshire. Zdejší obyvatelé vozu zatarasili cestu a s odkazy na ochranu svého soukromí jej odmítli pustit dále. Argumentovali také tím, že detailní snímky jejich domů a zahrad mohou být vítaným pozváním pro zloděje. Zaskočený řidič se jim nepokusil odporovat a konsternován odjel. Broughtonští tak uhájili svou obec před zvídavými pohledy celého světa.

Tento případ může posloužit jako zajímavý paradox. Zatím se ochrana soukromí omezovala na rozmazání obličejů, registračních značek anebo odstranění jistých nežádoucích scén. Kde ale leží hranice mezi soukromým a veřejným a kam spadá průčelí našich domů?

Bude zajímavé sledovat, s jakou se Google potáže, až jeho zvídavý vůz zavítá do českých luhů a hájů. Přivítáme jej chlebem a solí, anebo bude muset ujíždět před cepy a vidlemi?

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!