Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Gorilí rodinka se rozrůstá, do Prahy dorazila Bikira

Gorilí samice Bikira s chovatelkou Gayle Lamrock po příjezdu do Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí samice Bikira s chovatelkou Gayle Lamrock po příjezdu do Prahy | foto:  Miroslav Bobek

PRAHA Bikira znamená svahilsky panna, gorilu tohoto jména dnes večer přivezli do pražské zoologické zahrady. Nová samice přicestovala z Belfastu.

"Cesta trvala zhruba 28 hodin. Samice byla po celou dobu velmi klidná, každé dvě hodiny se nechala nakrmit. Transport proběhl bez jakýchkoliv problémů," uvádí v tiskové zprávě Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Po příjezdu vypustili Bikiru z transportního boxu do ložnice v zázemí pavilonu goril. Zde stráví o samotě zhruba týden. Poté se nejprve přes mříže, později i bez nich setká se samcem Richardem, samicemi Kijivu, Shindou a Kambou a třemi mláďaty.

Bikiře je 15 let, je tedy v nejlepších gorilích letech. Tito lidoopi se totiž dožívají v průměru 35 až 40 let. Pražská skupina goril je pro Bikiru velkou nadějí. Zatím totiž neodchovala vlastní mládě a ani se s žádným nesetkala," vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

"V Praze bude mít šanci pozorovat harmonickou péči o mláďata různých věkových kategorií a časem se zde snad s Richardem dočká i vlastního mláděte."

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu. Nebyla vychována gorilami, nýbrž lidmi. Ve třech měsících jí zařadili do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později – 2. listopadu 1998 – se přestěhovala do Belfastu. Nyní se stane novým členem skupiny goril v pražské zoo. Pokud ji tlupa neodmítne, zůstane Bikira v Praze natrvalo.

 Zajímavosti: Bikira znamená ve svahilštině "panna". Je to velmi společenská samice, která nikdy neměla problémy ve skupině. Charakteristickým znakem je pro ni to, že na krátké vzdálenosti chodí s oblibou vzpřímeně.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....