Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Gorily v učené společnosti

Gorila Richard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila Richard. | foto: ČTK

PRAHA Na rozdíl od protagonistů lidských reality show se gorilám z pořadu Odhalení nedostalo možnosti vstoupit mezi společenskou smetánku. Přesto se vyšplhaly na pomyslném „žebříčku života“ vzhůru. Na rozdíl od jejich lidských kolegů to bude ale patrně postup trvalejšího rázu.

Tyto velké lidoopy totiž čeká vstup do vybraného klubu zvířat, která se mohou chlubit vlastní kulturou. Alespoň v tom smyslu, na jakém se shodne většina biologů: naučeného a  úmyslného jednání, které se přenáší mezi jedinci i z generace na generaci. Jako v případě reality show: tu „vymysleli“ psychologové jako experiment a od nich „formát“ přejaly generace televizních producentů. Gorily zatím sice neklesly tak hluboko, ale základní podmínky pro přijetí do vybraného klubu kulturních tvorů už prý splňují.

Na konferenci Americké společnosti pro rozvoj věd v St. Louis představila skupina zoologů pod vedením Tary Stoinské ze zoo v Atlantě práci shrnující pozorování 17 skupin goril z různých amerických zoologických zahrad, která toto tvrzení podporují.

Gorily se mohou navzájem jedna od druhé učit - to prokázala už starší pozorování. Například v jedné ze zoologických zahrad se jistý jedinec naučil větví odklánět elektrické vedení, aby se dostal ke kůře stromu za ním. Naučili se to i ostatní a skupina brzy „obrala“ všechny stromy v blízkosti výběhu. Že se gorily učí také z generace na generace, dokázaly dotazníky rozeslané Stoinskou a vyplněné ošetřovateli těchto tvorů. Celkem v síti otázek uvízlo asi 40 projevů, které vědci hodnotí jako kulturní projevy.

Jednotlivé skupiny se liší v nástrojových i společenských činnostech. V jisté skupině bylo obvyklé, že pozváním ke hře bylo tleskání dlaní o sebe. Jiné gorily pro gesto se stejným významem ruce vůbec nepoužívaly. Rozdíly byly patrné i mezi různými skupinami goril z jediné zoologické zahrady.

Stoinská se svým návrhem na společenské „povýšení“ goril uspěla i proto, že její návrh podporují jiná pozorování. Teprve před půl rokem se vědcům podařilo poprvé zaznamenat používání nástrojů u goril v přírodě: klackem zkouší hloubku vody a opírají se o něj jako o „vycházkovou hůl“. Jiná skupina se naučila omývat si potravu.
,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...