Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Guerillové války mají údajně předpověditelný průběh

Věda

  12:52
MIAMI, USA/PRAHA - Bude se pravděpodobnost válečného konfliktu jednoho dne hlásit podobně jako předpovědi počasí? Jedna skupina matematiků rozhodně doufá, že ano.

Němečtí vojáci (ilustrační snímek). foto: Reuters

Neil Johnson z katedry fyziky na floridské University of Miami spolu s kolegy zveřejnil v časopise Nature studii, ve které tvrdí, že takzvané guerillové války se řídí jasnými zákonitostmi, které umožňují předvídat jejich budoucí průběh.

Vědci nashromáždili data o 54 tisíc dílčích incidentech v devíti válkách. Včetně iráckého povstaleckého boje mezi lety 2003 až 2008 či krvavého konfliktu v Sierra Leone mezi roky 1994 až 2003. Z údajů prý vyplývá, že četnost útoků obvykle klesá s jejich silou, a to přibližně s 2,5 mocninou. To tedy znamená, že v každé "povstalecké" válce je útok s 10 oběťmi na životech 316krát pravděpodobnější než útok se stovkou mrtvých (102,5 = 316).

Přitom každá ze sledovaných válek probíhala v jiném prostředí, s účastí jiných stran a s velmi odlišnými cíli. Ale Johnson je přesvědčen, že přišel na to, co mají všechny tyto ozbrojené konflikty "s nízkou intenzitou" společné.

Průběh guerillových střetů je podle Johnsona výsledek neměnné taktiky bojůvek. Jedním předpokladem je, že bojůvky na zvýšené nebezpečí reagují rozdělením do menších skupin. Své útoky naopak plánují tak, aby získaly co největší pozornost médií a veřejnosti. Jednotlivé skupiny vedou tedy nejen "společný" boj s nepřítelem, ale také konkurenční boj mezi sebou - a právě to ovlivňuje sílu a načasování jednotlivých útoků. Johnson předpokládá, že se skupiny ozbrojenců k dosažené dostatečného efektu mohou snadno spojovat.

Studie s tak velkorysým záměrem samozřejmě má své kritiky, kteří poukázaly na řadu více či méně zjevných nedostatků. Studie například předpokládá více méně konstantní intenzitu konfliktů. Přitom i v drobných konfliktech se střídají období relativního klidu a prudších bojů.

Nerealistický je (alespoň na některých bojištích) i Johnsonův předpoklad, že se rozdělené bojůvky snadno a rády spojují. V Iráků prý rozdělené jednotky povstalců nejednou začaly bojovat mezi sebou.

Johnson nicméně věří, že udělal první krok na správné cestě. Už zpracovává analýzu reakce afghánských povstalců na přísun dalších vojáků NATO. Výsledky budou nepochybně ostře sledovány.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!