Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hackerský útok na globální oteplování

Budova klimatického střediska při východoanglické univerzitě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova klimatického střediska při východoanglické univerzitě | foto: CRUUEAReprofoto

PRAHA V obrovský vědecký skandál by mohla přerůst aféra rozpoutaná hackerským útokem na klimatologické středisko ve Velké Británii.

Během čtvrtka 19. listopadu napadl neznámý hacker Středisko výzkumu klimatu při Východoanglické univerzitě. Ze systému zkopíroval celou řadu dokumentů, jak potvrdil britským médiím i ředitel střediska Phil Jones.

Odkaz na údajně tyto ukradené dokumenty se pak o několik hodin později objevil na internetové stránce propagující skeptický přístup k myšlence člověkem způsobeného globálního oteplování. Ověřit pravost dokumentů je ovšem prakticky nemožné.

Samo středisko ústy svého šéfa útok přiznává a potvrdilo, že se patrně jedná o pravé dokumenty. Ovšem samozřejmě nelze vyloučit, že například nedošlo k manipulaci s nimi.

Příslušný soubor, na který odkaz vedl, obsahuje přibližně několik tisíc mailů a dalších dokumentů. I když byl později z původního úložiště odstraněn, v současné době se už prakticky nezadržitelně šíří po internetu. Autory textů v něm obsažených mají být především vědci zastávající hypotézu o vlivu člověkem způsobených emisí na nárůst světových teplot. A to nejen ti ze střediska, ale i jiných světových institucí.

Některé emaily například dokládají koordinované mazání starších zpráv týkajících se studií dokládajících globální oteplování v současnosti, nebo například možnostech omezení vlivu "oteplovacích skeptiků" a dalších ve vědě eticky velmi pochybných postupech.

K útoku na klimatické středisko došlo přibližně dva týdny před zahájením kodaňských jednání o otázce klimatu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz