Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

HIV ve „skrýši“ nelze zničit

Vir HIV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vir HIV. | foto: Reprofoto

Výsledky dvacet let trvajícího úsilí zastavit epidemii nemoci AIDS jsou skromné. Mezi odborníky sílí názor, že úplná likvidace viru HIV v těle není možná a nemoc tak zůstane nevyléčitelná.

Ani ty nejlepší současné léky nedokážou úplně vymýtit virus HIV z nakaženého těla. Mikroskopický zabiják přežívá ve skrytých zákoutích organismu i u úspěšně léčených pacientů, u kterých testy přítomnost viru neprokázaly.

K tomuto závěru došli američtí lékaři ve studii zveřejněné v předním vědeckém časopise Journal of Infectious Diseases. Potvrdili tak názor, že jakmile se virus HIV v těle infikovaného člověka jednou uchytí, nelze se jej už nikdy zcela zbavit.

Tým vedený Anthonym Faucim vyšetřil osm pacientů, kteří se úspěšně léčili z infekce virem HIV. Užívali kombinace hned několika léků. Jeden z nich byl sledován po dobu bezmála deseti let. Léky výrazně snížily množství viru HIV v těle dobrovolníků. V jejich krevní plazmě se už nedal prokázat. Objevoval se jen v některých bílých krvinkách.

Utajené útočiště viru
Fauciho a jeho spolupracovníky zajímalo, odkud se virem nakažené krvinky berou. Záhadný zdroj nákazy odhalili, když odebrali pacientům vzorky z mízních uzlin obklopujících střevo. V nich se virus udržel navzdory léčbě. V těchto mízních uzlinách také virus ničil bílé krvinky, které jsou k němu citlivé. Výrazně tak oslaboval imunitní bariéru chránící tělo před průnikem mikrobů přijatých s potravou. Když infikovanými mízními uzlinami střeva procházejí bílé krvinky, virus do nich „přestoupí“ a šíří se i do dalších částí těla. „Virus HIV nelze z lidského organismu definitivně vymýtit,“ říká Fauci. „Zůstává v těle, i když se pacientům vede dobře.“

Fauci však zároveň zdůraznil, že na základě tohoto objevu není třeba zpřísňovat stávající preventivní opatření, jež mají za úkol bránit šíření viru HIV. Anthony Fauci a jeho spolupracovníci potvrdili, že infekce virem HIV zůstává nevyléčitelnou chorobou navzdory tomu, že lékaři dokážou podáváním léků u nakažených osob odvrátit propuknutí choroby AIDS.

Budou nutné častější testy?
Švýcarská národní komise pro AIDS došla nedávno k závěru, podle kterého lze považovat pacienty, u nichž po léčbě vymizel virus HIV z krevní plazmy, za „neinfekční“ i při nechráněném pohlavním styku. Všechny ostatní zdravotnické organizace ale trvají na tom, že jedinou spolehlivou ochranou před infekcí při pohlavním styku s HIV pozitivní osobou je používání kondomů. Britští virologové a epidemiologové jsou přesvědčeni, že Fauciho objev dává zapravdu jejich volání po mnohem častějším testování na přítomnost viru HIV v těle. Čím dříve je infekce zjištěna, tím lepší jsou pacientovy vyhlídky. Virus proniká velmi záhy i do mízních uzlin kolem střev a včas zahájená léčba by mohla jeho usídlení v této „skrýši“ výrazně omezit.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....