Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

HIV ve „skrýši“ nelze zničit

Vir HIV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vir HIV. | foto: Reprofoto

Výsledky dvacet let trvajícího úsilí zastavit epidemii nemoci AIDS jsou skromné. Mezi odborníky sílí názor, že úplná likvidace viru HIV v těle není možná a nemoc tak zůstane nevyléčitelná.

Ani ty nejlepší současné léky nedokážou úplně vymýtit virus HIV z nakaženého těla. Mikroskopický zabiják přežívá ve skrytých zákoutích organismu i u úspěšně léčených pacientů, u kterých testy přítomnost viru neprokázaly.

K tomuto závěru došli američtí lékaři ve studii zveřejněné v předním vědeckém časopise Journal of Infectious Diseases. Potvrdili tak názor, že jakmile se virus HIV v těle infikovaného člověka jednou uchytí, nelze se jej už nikdy zcela zbavit.

Tým vedený Anthonym Faucim vyšetřil osm pacientů, kteří se úspěšně léčili z infekce virem HIV. Užívali kombinace hned několika léků. Jeden z nich byl sledován po dobu bezmála deseti let. Léky výrazně snížily množství viru HIV v těle dobrovolníků. V jejich krevní plazmě se už nedal prokázat. Objevoval se jen v některých bílých krvinkách.

Utajené útočiště viru
Fauciho a jeho spolupracovníky zajímalo, odkud se virem nakažené krvinky berou. Záhadný zdroj nákazy odhalili, když odebrali pacientům vzorky z mízních uzlin obklopujících střevo. V nich se virus udržel navzdory léčbě. V těchto mízních uzlinách také virus ničil bílé krvinky, které jsou k němu citlivé. Výrazně tak oslaboval imunitní bariéru chránící tělo před průnikem mikrobů přijatých s potravou. Když infikovanými mízními uzlinami střeva procházejí bílé krvinky, virus do nich „přestoupí“ a šíří se i do dalších částí těla. „Virus HIV nelze z lidského organismu definitivně vymýtit,“ říká Fauci. „Zůstává v těle, i když se pacientům vede dobře.“

Fauci však zároveň zdůraznil, že na základě tohoto objevu není třeba zpřísňovat stávající preventivní opatření, jež mají za úkol bránit šíření viru HIV. Anthony Fauci a jeho spolupracovníci potvrdili, že infekce virem HIV zůstává nevyléčitelnou chorobou navzdory tomu, že lékaři dokážou podáváním léků u nakažených osob odvrátit propuknutí choroby AIDS.

Budou nutné častější testy?
Švýcarská národní komise pro AIDS došla nedávno k závěru, podle kterého lze považovat pacienty, u nichž po léčbě vymizel virus HIV z krevní plazmy, za „neinfekční“ i při nechráněném pohlavním styku. Všechny ostatní zdravotnické organizace ale trvají na tom, že jedinou spolehlivou ochranou před infekcí při pohlavním styku s HIV pozitivní osobou je používání kondomů. Britští virologové a epidemiologové jsou přesvědčeni, že Fauciho objev dává zapravdu jejich volání po mnohem častějším testování na přítomnost viru HIV v těle. Čím dříve je infekce zjištěna, tím lepší jsou pacientovy vyhlídky. Virus proniká velmi záhy i do mízních uzlin kolem střev a včas zahájená léčba by mohla jeho usídlení v této „skrýši“ výrazně omezit.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...