23. února 2016 18:47 Lidovky.cz > Relax > Věda

Hladina oceánů roste nejrychleji za 2800 let. Zvedla se o 14 centimetrů za století

Ledovec (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovec (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

WASHINGTON Hladina světových oceánů se v posledním století zvyšuje nejrychleji za 2800 let, za což je částečně zodpovědné globální oteplování způsobené lidskou činností. Vyplývá to ze studie mezinárodního vědeckého týmu, který se opírá o údaje z dvou desítek míst světa.

Hladina oceánů se podle vědců ve dvacátém století zvýšila o čtrnáct centimetrů proti průměrným hodnotám za poslední dva tisíce let. Jejich růst může být nyní ještě výrazně vyšší.

Zatímco podle měření vědců až do průmyslové revoluce v osmdesátých letech devatenáctého století činily maximální odchylky hladin moří a oceánů 7,5 centimetru od průměrné hodnoty za dva tisíce let, ve dvacátém století to bylo zmíněných čtrnáct centimetrů.

„Dvacáté století je bez pochybností nejrychlejší,“ řekl podle agentury AP geograf a jeden z hlavních autorů studie Bob Kopp. Studii v pondělí otiskl časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, který vydává americká akademie věd.

Nárůst hladiny do roku 2100 bude ještě rapidnější

Do roku 2100 se podle vědců lidé musejí připravit na ještě daleko výraznější nárůst. V závislosti na tom, kolik emisí skleníkových plynů vypustí lidstvo do ovzduší a jak poroste teplota vzduchu, odhaduje studie, že by se proti dlouhodobému průměru mohla hladina světového oceánu zvýšit o 28 až 131 centimetrů.

Vědci ke stanovení historicky průměrné výšky hladiny použily řadu geologických metod včetně zkoumání pozůstatků či zkamenělin dávných organismů, usazených hornin či stop v půdě.

Podle jejich zjištění byly až do průmyslové éry výkyvy od průměru většinou směrem dolů. Současný nárůst je z velké části způsoben činností člověka, uvádí studie. To tvrdí i řada předchozích vědeckých prací, tato je však podle stanice BBC založená na velmi důkladném sběru dat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz