Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hledáme vědkyně. Zn.: hlaste se do konce června, můžete získat stipendium

Laboratoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř | foto: Shutterstock

PRAHA Mezinárodní projekt For Women in Science (Pro ženy ve vědě), na němž spolupracuje UNESCO s firmou L’Oréal, nabízí mladým vědkyním stipendium. Má podpořit mezikulturní spolupráci ve výzkumu. Uzávěrka pro příjem žádostí je 30. června.

Významné badatelky získají každoročně pět cen. Bude rozdáno také 15 mezinárodních stipendií mladým vědkyním, jejichž výzkumný projekt přijala uznávaná vědecká instituce mimo jejich domovskou zemi.

Kromě toho se v Česku podobně jako ve více než šedesáti zemích udělují už čtvrtým rokem národní stipendia Pro ženy ve vědě. Odborná porota, v čele s profesorkou Helenou Illnerovou, bývalou předsedkyní Akademie věd každoročně vybírá tři projekty nadějných badatelek do 35 let.

Letos uspěla Marie Kalbáčová s práci "Interakce buněk s nano-materiály - Nové perspektivy pro implantologii a bioelektroniku", která působí na Ústav dědičných metabolických poruch, 1. lékařská fakulta, UK v Praze.

Další oceněnou je Gabriela Holubová, která se věnuje matematice. Porota ocenila její práci nazvanou "Fučíkovo spektrum a systémy se skákajícími nelinearitami". Působí na Katedře matematiky Západočeské univerzitě v Plzni.

Poslední laureátkou se stala Jana Humpolíčková, která se zabývá studiem buněčné signalizace. Pracuje v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Akademii věd v Praze. Každá z oceněných dostal stipendium ve výši 200 tisíc korun.

Další informace

Podrobnosti o přihláškách do mezinárodního klání pro ženy ve vědě najdete na www.prozenyvevede.cz

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!