Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hluboký pád lesního muže

Orangután | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orangután | foto: Reprofoto

PRAHA Za dramatickým poklesem počtu orangutanů stojí jen a pouze lidská činnost během posledních několika desetiletí, tvrdí nová studie.

Čeleď živočichů, do které se podle taxonomického systému zařazuje i člověk, si nestojí příliš dobře. Všechny druhy kromě jediného patří mezi ohrožené. A to především kvůli lidem.

Všichni primáti kromě člověka se potýkají se zmenšováním přirozeného prostředí, lovem a také se stávají předmětem podnikatelských aktivit: překupnictví a pytláctví.

Platí to i o jediném asijském zástupci podčeledě lidoopů, tedy orangutanovi. Tento „člověk z pralesa“, jak zní překlad jeho jména do češtiny, se dnes vyskytuje pouze na ostrovech Sumatra a Borneo.

Každému, kdo je trochu obeznámen se situací na místě, je jasné, že počty orangutanů klesají. Ale jak rychle se to děje, o tom přesvědčivé přímé důkazy stále nejsou.

Východiskem pro odhady populace orangutanů se stávají tedy modely založené na statistických odhadech z jednotlivých oblastí. Jejich přesnost je tedy stále předmětem debat a jakékoliv další informace jsou jedině vítané.

Nejnovějším střípkem v našem obraze o stavu orangutanů je nová studie zveřejněná v on-line vydání odborného časopisu PLOS Biology. Ta se zabývá zkoumáním genetické různorodosti populace orangutanů z jedné oblasti státu Sabah v malajské (severní) části ostrova Borneo. Vědci při ní použili v přírodě nasbírané vzorky DNA dvou set zvířat, například z chlupů nebo výkalů.

Použitá metoda sice neumožní určit současné stavy zvířat, ale pomůže zjistit, jestli populace klesá nebo stoupá a přibližně v jakém časovém období k tomu došlo. Výsledky jasně naznačují, že za výrazný pokles orangutanů nemůžou přirozené vlivy, jako je například nepříznivá změna podnebí či starší lovecké společnosti.

Pokles v populaci orangutanů nastal nejpozději před dvěma sty lety, a to je velmi konzervativní odhad. Mnohem pravděpodobněji pád orangutanů nabral rychlost v několika posledních desetiletích. A odhad poklesu populace? 95 procent.

Autoři studie, mezi které patří genetici z Toulouse a Cardiffu i zoologové z Malajsie, mají i dobrou zprávu: zatím je populace orangutanů životaschopná, i když ztratila mnoho z genetického bohatství. Ale pokud se něco nezmění, dlouho to nevydrží.
,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...