Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Holanďané vypěstovali umělé vepřové maso. Podle Čechů je moc drahé

Prase | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prase | foto: Reprofoto

HOLANDSKO Holandským vědcům se podařilo po čtyřech letech bádání vypěstovat umělé vepřové maso. Z jednoho vepře by tak mohlo být masa jako z milionů kusů. Stačí jen v biogenerátoru namnožit buňky odebrané živému zvířeti. Podle českých vědců však nemá tento objev valnou šanci na to, aby se uchytil. Umělý řízek bude totiž mnohonásobně dražší.

"Vyrábět umělé maso v laboratoři je spíše rarita," říká pro LN profesor Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.

Vytvářet maso v bioreaktoru je totiž mnohem nákladnější, než odchovat stádo prasat poznamenává odborník.

Cena řízku z laboratoře by tak byla mnohonásobně vyšší, než cena "flákoty" od řezníka. Představa, že by umělé maso mohlo ve velkém měřítku nahradit chov zvířat, je proto nereálná.

Za hodně peněz nevalná chuť
Kromě finanční náročnosti je dalším problémem chuť masa vypěstovaného v laboratoři. Nikdy nedosáhne takové úrovně, jakou má normální maso. Prase přijímá v potravě mnoho látek, které se ukládají ve svalové tkáni a ta pak dostává charakteristickou vůni a chuť. Dosáhnout stejného efektu jen pomocí látek dodaných do umělého masa je velmi nepravděpodobné.

Pokus holandských vědců je podle českého odborníka zajímavý spíše z hlediska medicíny. Je to jeden z kroků k pěstování svalových buněk pro operační zákroky například v plastické chirurgii.

Maso ze zkumavky

Neochutnaný objev
Tým univerzity v Eindhovenu nejprve odebral zvířatům svalové buňky, a pak je pěstoval v živném prostředí, získaném z plazmy prasečích embryí. Toto prostředí má být v budoucnosti nahrazeno syntetickým roztokem.

Výsledným produktem laboratorního bioreaktoru byl shluk buněk, který podle vědců připomíná mokrou vepřovou panenku. Členové týmu přiznali, že sami ještě vytvořené maso neochutnali. A ani zákazníci by o něj asi také neměli zájem. Umělému masu vzniklému bez kostí, krve a pohybu chybí struktura.

Směs do párků
Nicméně chomáče masových buněk mohou mít využití jako potrava pro zvířata, nebo směs pro plnění párků. "Když to bude vypadat jako maso a chutnat jako maso, pak to lidé koupí," věří profesor Post. Jeho tým chce zkusit vypěstovat uměle i další druhy masa - především rybí, protože rybolov decimuje rybí hejna za hranicí udržitelnosti.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!