Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hubbleův teleskop zahlédl nejvzdálenější galaxie

Záběr vzniklý díky trojnásobné expozici. Snímky pořídila kamera WFC3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr vzniklý díky trojnásobné expozici. Snímky pořídila kamera WFC3. | foto: ESA/NASA

Hubbleův vesmírný teleskop zachytil nejvzdálenější galaxie v kosmu, jaké astronomové dosud mohli vidět. Nejstarší z nich vznikly jen 600 milionů let po velkém třesku, a nacházejí se tak 13,1 miliardy světelných let od Země.

Snímky z hluboké historie vesmíru pořídily v srpnu během čtyř dnů dva týmy astronomů z Británie pomocí moderní širokoúhlé kamery WFC3 umístěné na teleskopu, uvádí společná tisková správa americké agentury NASA a evropské ESA.

Červenější díky rozpínání vesmíru
Zda se skutečně jedná o nejvzdálenější dosud pozorované galaxie, musí podle nich potvrdit detailnější rozbor světelného spektra každé z nich.

"Rozpínání vesmíru zapříčiňuje, že se světlo z velmi vzdálených galaxií jeví červenější. Díky tomu, že máme na Hubbleovi novou kameru, která je velmi citlivá na infračervené světlo, můžeme rozpoznat galaxie na větší vzdálenosti, než bylo doposud možné," vysvětlil astrofyzik Stephen Wilkins z Oxfordské univerzity, který byl členem jednoho z týmů.

Teleskop se v srpnu zaměřil i na oblast kosmu zvanou Hubbleovo ultra hluboké pole, kde byl na přelomu let 2003 a 2004 pořízen obrázek nejvzdálenějšího vesmíru ve viditelné části světelného spektra. Astronomové díky němu mohli tehdy poprvé pohlédnout přibližně 13 miliard let do minulosti vesmíru.

Pár set milionů let "od vzniku všeho"
"Hubble teď přehodnotil ultra hluboké pole, které se poprvé studovalo před pěti lety, infračervenými snímky, které jsou mnohem citlivější než cokoli, co bylo dosud získáno. Můžeme se nyní podívat ještě hlouběji zpět v čase a poznávat galaxie v době, kdy vesmír byl starý jen pět procent svého současného věku - do jedné miliardy let od velkého třesku," doplnil další člen výzkumného týmu Daniel Stark z Astronomického institutu v Cambridgi.

Zatím nejvzdálenější (a tím i nejstarší) pozorovaný objekt ve vesmíru byl podle space.com výbuch gama paprsků, který se odehrál zhruba 13 miliard světelných let od Země.

Kameru WFC3 nainstalovali na teleskop astronauti z raketoplánu Atlantis během květnové "opravářské" mise u Hubblea. Na zkoumání vzdálených galaxií, které vesmírný dalekohled nyní objevil, se zaměří jeho nástupce - vesmírný teleskop Jamese Webba. S jeho vypuštěním do kosmu se počítá v roce 2014.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...