Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hubbleův teleskop zahlédl nejvzdálenější galaxie

Záběr vzniklý díky trojnásobné expozici. Snímky pořídila kamera WFC3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr vzniklý díky trojnásobné expozici. Snímky pořídila kamera WFC3. | foto: ESA/NASA

Hubbleův vesmírný teleskop zachytil nejvzdálenější galaxie v kosmu, jaké astronomové dosud mohli vidět. Nejstarší z nich vznikly jen 600 milionů let po velkém třesku, a nacházejí se tak 13,1 miliardy světelných let od Země.

Snímky z hluboké historie vesmíru pořídily v srpnu během čtyř dnů dva týmy astronomů z Británie pomocí moderní širokoúhlé kamery WFC3 umístěné na teleskopu, uvádí společná tisková správa americké agentury NASA a evropské ESA.

Červenější díky rozpínání vesmíru
Zda se skutečně jedná o nejvzdálenější dosud pozorované galaxie, musí podle nich potvrdit detailnější rozbor světelného spektra každé z nich.

"Rozpínání vesmíru zapříčiňuje, že se světlo z velmi vzdálených galaxií jeví červenější. Díky tomu, že máme na Hubbleovi novou kameru, která je velmi citlivá na infračervené světlo, můžeme rozpoznat galaxie na větší vzdálenosti, než bylo doposud možné," vysvětlil astrofyzik Stephen Wilkins z Oxfordské univerzity, který byl členem jednoho z týmů.

Teleskop se v srpnu zaměřil i na oblast kosmu zvanou Hubbleovo ultra hluboké pole, kde byl na přelomu let 2003 a 2004 pořízen obrázek nejvzdálenějšího vesmíru ve viditelné části světelného spektra. Astronomové díky němu mohli tehdy poprvé pohlédnout přibližně 13 miliard let do minulosti vesmíru.

Pár set milionů let "od vzniku všeho"
"Hubble teď přehodnotil ultra hluboké pole, které se poprvé studovalo před pěti lety, infračervenými snímky, které jsou mnohem citlivější než cokoli, co bylo dosud získáno. Můžeme se nyní podívat ještě hlouběji zpět v čase a poznávat galaxie v době, kdy vesmír byl starý jen pět procent svého současného věku - do jedné miliardy let od velkého třesku," doplnil další člen výzkumného týmu Daniel Stark z Astronomického institutu v Cambridgi.

Zatím nejvzdálenější (a tím i nejstarší) pozorovaný objekt ve vesmíru byl podle space.com výbuch gama paprsků, který se odehrál zhruba 13 miliard světelných let od Země.

Kameru WFC3 nainstalovali na teleskop astronauti z raketoplánu Atlantis během květnové "opravářské" mise u Hubblea. Na zkoumání vzdálených galaxií, které vesmírný dalekohled nyní objevil, se zaměří jeho nástupce - vesmírný teleskop Jamese Webba. S jeho vypuštěním do kosmu se počítá v roce 2014.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!