Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Hurikán může ropu dostat až k evropským břehům, tvrdí experti

Ropná katastrofa - pelikán pokrytý vrstvou ropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná katastrofa - pelikán pokrytý vrstvou ropy | foto: Reuters

Ropa může v moři zůstat řadu let. Podle vědců nelze vyloučit, že Golfský proud donese škodlivé látky z havárie ropného vrtu až k evropským břehům.

Nejhorší možné místo a nejhorší možná doba. Tak experti mluví o havárii ropné plošiny Deepwater Horizon, při níž začala 20. dubna do Mexického zálivu unikat ropa. Pokusy o její zastavení zatím selhávají.

Odborníci se shodují, že pro ropnou havárii nyní opravdu není vhodná doba. Sice tu panují tropické teploty, což výrazně urychluje rozklad ropy, ale zároveň právě v těchto dnech začíná sezona hurikánů. Meteorologové přitom předvídají, že letos bude obzvlášť silná, protože je Karibské moře hodně prohřáté - a právě teplá voda vzniku hurikánů nahrává.

Z toho důvodu nelze předvídat, jakým směrem bude ropná skvrna putovat. Zatím převládá jihovýchodní vítr, což není dobrá zpráva pro pobřeží Louisiany a dalších přilehlých amerických států. Na druhou stranu se díky tomu zatím ropa nedostává mimo záliv. Příchod hurikánu ale může všechno změnit.

"Mezi Kubou a Floridou se nachází jeden z nejsilnějších mořských proudů zvaný Floridský, který je zárodkem Golfského proudu. Pokud k němu hurikán ropu zanese, může ji odnést k východním břehům Floridy a celých Spojených států. Nelze vyloučit, že by ji Golfský proud zanesl až do Evropy, například ke břehům Británie," popisuje možný vývoj hydrolog a geograf docent Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, který je předsedou Českého národního výboru pro spolupráci s mezivládní oceánografickou komisí UNESCO.

Rozhodně přitom nemusí jít o zřetelně viditelnou tmavou skvrnu na hladině. Hlubinný proud může přenášet rozptýlené kapky těžších frakcí ropy zcela nepozorovaně.

Co se s ropou v moři děje? Jaké bude mít havárie následky? Podrobnosti si přečtěte v úterním deníku

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?