Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

I lidoopi prý procházejí krizí středního věku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Šimpanzi a orangutáni upadají uprostřed svého života do depresívního psychického stavu, který je srovnatelný s lidskou krizí středního věku. Podle autorů vědecké studie publikované v časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences výzkumy naznačují, že krize čtyřicátníků nemusí být způsobena tlakem moderní doby, ale je dědictvím založeným v genech.

Pocit osobního štěstí podle vědců prochází v lidském životě křivkou opisující tvar písmene U. První vrchol přichází kolem dvacátého roku, ale pak nastává propad až do období po čtyřicítce. Druhý vrchol pak připadá na zhruba sedmdesátý rok věku. Na průběhu této křivky se vědci shodují, nejasnou ale zůstává příčina.

ČTĚTE TAKÉ:

Andrew Oswald z univerzity v britském Warwicku tvrdí, že propad optimismu může mít obecnější platnost a se stylem života nesouvisí. Shromáždil údaje o víc než 500 lidoopech, které se svými kolegy podrobil zkoumání v zoologických zahradách v USA, Austrálii, Kanadě, Singapuru a v Japonsku.

K čemu je to dobré

Vědci sestavili dotazník o životním stylu lidoopů, který měl zachycovat míru jejich spokojenosti, ochotu k sociálnímu kontaktu a úspěšnost při dosahování stanovených cílů. Formulář vyplňovali agenti, kteří zoologické zahrady navštěvovali.

"Tahle stvoření nemají žádné hypotéky, nemusejí chodit do práce a neznají manželské problémy," zhodnotil výsledky výzkumu Oswald. "Vypadá to, že křivka ve tvaru U není důsledkem lidské zkušenosti, že je biologicky hlouběji zakořeněná," dodal.

Někteří vědci výzkumu nevěří, jiní se rozpačitě ptají, k čemu je dobrý. "Nejsem si jista, co vlastně výsledek výzkumu znamená," řekla agentuře AP Sonja Lyubomirská z Kalifornské univerzity v Riverside. "Je ale rozhodně mimořádně interesantní."

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč