24. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

I Ostrava má svou drahou elitní školu

Ředitelka PORG Ostrava Dagmar Dluhošová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka PORG Ostrava Dagmar Dluhošová | foto: archiv P. Dluhošové

Elitní PORG expanduje na sever Moravy. Napoprvé naplnil sedm ročníků. Všechny děti, které se k nám hlásily, jsme přijmout nemohli. Problémy dělala hlavně angličtina, říká Dagmar Dluhošová, ředitelka školy PORG v Ostravě.

Školné je 87 tisíc korun ročně, přesto do téhle školy rodiče posílají už prvňáky. A to dokonce v Ostravě, kde bychom moc bohatých rodin nejspíš nehledali.

Prestižní soukromá škola PORG, která dosud působila jen v Praze, otevřela v září v Ostravě s podporou bývalého šéfa ČEZ Martina Romana základní školu a osmileté gymnázium. Ředitelka PORG Ostrava Dagmar Dluhošová je přesvědčena, že něco takového regionu jenom prospěje.

LN Jak se rozjíždí elitní škola se školným, které překračuje 80 tisíc korun ročně, v Ostravě?

Myslím, že se nám rozjezd školy povedl ve velmi krátkém čase. Podařilo se dát dohromady skvělý tým učitelů a zaměstnanců, kteří pracují s velkou chutí, což je na atmosféře školy znát.

LN Proč PORG zamířil právě do Ostravy? Byl problém získat žáky?

Rozhodla o tom správní rada společnosti. A proč ne? Ostrava takovou štiku v rybníce potřebuje. V prvním roce jsme naplnili všech pět ročníků základní školy a primu a sekundu víceletého gymnázia. Rodiče velmi rozvážně přehlašovali děti z jiných škol.

LN Máte přehled, z jakých rodin jsou vaši žáci?

Z rodin, kde je v popředí žebříčku hodnot vzdělání.

LN Pocházejí vaši žáci z učitelských rodin?

 „Naši“ rodiče jsou podnikatelé, lékaři, technici, úředníci, právníci, soudci i učitelé.

LN Poskytujete nějaké slevy na školném?

Ano, asi třetina našich žáků dostala slevu. V různé výši. Největší může činit devadesát procent školného.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Přihlásilo se vám v zahajovacím roce tolik dětí, kolik jste chtěli? Odmítli jste některé?

Hlásilo se 170 uchazečů, studuje jich 114. Původně jsme chtěli otevřít i vyšší ročníky gymnázia, například tercii, ale úroveň angličtiny byla u dětí tak nízká, že jsme otevřeli jen primu a sekundu.

LN Takže si děti vybíráte. Jaké předpoklady požadujete?

 U dětí do první třídy jen běžnou bystrost, do vyšších ročníků se dělají přestupní testy z českého jazyka, matematiky a angličtiny, do gymnázia pak přijímací zkoušky z češtiny, matematiky, angličtiny a všeobecného přehledu.

LN Dojíždějí k vám děti zdaleka?

Máme hodně dojíždějících. Z Frýdku-Místku, z Nového Jičína, z Havířova, z Čeladné, z Ostravice.

LN Je v Ostravě ještě další škola pro rodiče, kteří chtějí do vzdělání svých dětí investovat? Tedy kromě 1st International School, která je určena především pro děti cizinců...

Je tu ještě několik soukromých škol. Mám ale za to, že jsme jediná škola, která poskytuje vzdělání nadaným studentům.

LN Jak jste získali budovu?

PORG ji koupil od statutárního města Ostrava.

LN Je známo, že koupi sponzoroval Martin Roman. Sponzoruje i provoz?

Martin Roman je předseda správní rady obecně prospěšné společnosti. Jak se podílí na financování, je otázka pro něj.

Dagmar Dluhošová (*1961)

Vystudovala učitelství matematiky a chemie na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Má za sebou učitelskou praxi i na středním odborném učilišti, působila jako ředitelka bilingvní základní a mateřské školy.

LN Je možné vzít koncept, který funguje v Praze, a přesadit jej jako jakousi franšízu do Ostravy bez úprav? Existuje něco jako manuál PORG?

Myslím, že přenést koncept školy není nic obtížného. Škola má svůj vzdělávací program, používáme stejné studijní materiály a máme nastavené kontrolní mechanismy, takže ve výstupech se sejdeme. Pokud jde o manuál, nevím přesně, co máte na mysli.

LN Třeba jestli je někde napsáno, že škola, která má v názvu PORG, má ve třídě maximálně určitý počet žáků, musí mít konkrétní vybavení...

Ano, velikost tříd je daná, na základní škole nesmí překročit 18 dětí ve třídě, na gymnáziu 24. Na každém stole v učebně musí být počítač, v každé třídě také dataprojektor a plocha na promítání. Samozřejmě i připojení k internetu.

LN Jak jste získávali učitele?

Ve chvíli, kdy se učitelská veřejnost dověděla o PORG Ostrava, začaly chodit životopisy. V první vlně jich přišlo kolem stovky. Z těch se udělal užší výběr, následoval pohovor a taky ukázková hodina.

LN Platíte učitele víc než ve veřejných školách?

Ano, platíme je o trochu lépe, ale nejde o násobek.

LN Jak jste přišla na místo ředitelky vy?

Dostala jsem nabídku od Václava Klause mladšího. Zeptal se mě, jestli bych nechtěla pracovat pro PORG Ostrava. V té době jsem vedla jednu úspěšnou ostravskou základní školu.

LN V čem byla úspěšná?

Byla to jediná základní škola s bilingvní výukou v Ostravě. Veřejná.

LN Jak vypadá výuka angličtiny na PORG?

Na základce se učí od první do páté třídy čtyři hodiny týdně. V angličtině jsou ale také takzvané workshopy, částečně i výtvarná, hudební a dramatická výchova. Děti slyší angličtinu v první třídě pět hodin týdně, od druhé do páté pět až šest hodin týdně.

Na gymnáziu mají šest hodin týdně angličtinu a od primy výuku jednoho nebo více předmětů v angličtině. Jde o předměty, které se nazývají science, geography, humanities. Kde je třeba, dělíme třídy na dvě skupiny podle úrovně. Vycházíme z mezinárodního programu Cambridge International Primary Program. Po absolvování studia na gymnáziu se studenti stávají dvojjazyčnými středoškoláky.

LN Jak bude vypadat maturita?

Gymnazisté mohou zakončit studium českou, ale i mezinárodní maturitou.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Využíváte rodilých mluvčích?

Ano, na základní škole i na gymnáziu nabízíme výuku angličtiny rodilými mluvčími. Výuka s rodilými mluvčími je úžasná v tom, že dítě se musí umět nějak vyjádřit, aby mu učitel porozuměl. Pokud dané slůvko nezná, musí se pokusit o opis. Také dostává do ucha perfektní angličtinu.

Vytváříme skupiny podle úrovně znalostí, žádné dítko se nenudí a žádné nemá problémy, protože ve chvíli, kdy má trošku problém, stará se o něj tak zvaný vedoucí učitelů jazyka. Prostě mu připraví individuální plán. Jinak řečeno, pečujeme o každého žáka individuálně. Systém PORG je vynikajícím způsobem propracovaný.

LN A nabízíte dětem také kroužky?

Máme velkou škálu kroužků, takže rodič odpoledne děti nemusí nikam rozvážet a všechny aktivity mají děti u nás – sportovní, hudební, výtvarné, cizojazyčné. Založili jsme atletický klub.

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz