5. prosince 2005 10:41 Lidovky.cz > Relax > Věda

I vědci zkoušejí hádat z ruky

Otisk prstu-ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otisk prstu-ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Ukaž mi otisky prstů a já ti řeknu, jak ses měl před narozením. Tak by se dala zjednodušeně popsat teorie amerických vědců.

Hádání z ruky nemusí být jen výsadou věštkyň, budou ho zřejmě využívat i lékaři. Čáry na prstech totiž mohou poskytnout důležité informace o životě plodu. Dokonce poslouží jako užitečná pomůcka při odhadování pravděpodobnosti výskytu některých chorob.

Individuální otisky prstů se vytvářejí přibližně v polovině těhotenství. V tu dobu, někdy kolem devatenáctého týdne života plodu, se také formuje většina životně důležitých orgánů, včetně slinivky.

Výzkumníci z ústavů v Atlantě a New Yorku prokázali, že analýzou rozdílů otisků palce a malíčku lze zjistit pravděpodobnost vzniku cukrovky v pozdějších letech života.

Pečlivě zakódovaná informace
Henry Kahn z Centra pro prevenci nemocí v Atlantě spolu s kolegy vycházel z faktu, že každý vliv, který působí na embryo během vývoje prstů, může také ovlivnit vytváření dalších orgánů.

Pokud by tento faktor zasáhl i do vývoje slinivky, mohlo by se to v pozdějším věku projevit propuknutím cukrovky. Toto onemocnění vzniká, když organismus není schopen dodávat dostatečné množství inzulinu. Příčinou je právě selhání slinivky,

Kahnův tým analyzoval zdravotní stav 569 Holanďanů, a u všech zúčastněných testovala jejich glukózovou toleranci. Ta je u zdravých lidí a diabetiků velmi odlišná. Zkoumaným osobám výzkumníci snímali otisky prstů, aby zjistili počet rýh na palci a malíčku.

U lidí s normální glukózovou toleranci byl rozdíl v počtu rýh průměrně 6,4. U cukrovkářů byla tato hodnota prokazatelně vyšší - 8,3. Cukrovka není jediné, co nás odlišuje: charakteristické rozdíly existují i mezi skupinami dětí počatých v různé roční době. A díky tomu, že část dětí se narodilo do tzv. Hladové zimy (viz. vedlejší text Hladomor zažila i bohatá země), se ukázal, že v počtu rýh na prstech se projevují také vnější vlivy. patrně složení stravy či stres matky.

"Našli jsme nástroj, s jehož pomocí můžeme obrazně řečeno nakouknout do dělohy," říká Henry Kahn časopisu New Scientist "Je levný a snadno dostupný," Jen se je naučit číst.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...