Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

I želvy mají vlastní GPS, řídí se magnetickým polem Země

Mládě mořské želvy karety obecné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládě mořské želvy karety obecné | foto: Shutterstock

NEW YORK Mořské želvy karety obecné se podle amerických vědců rodí s vlastní verzí GPS navigace. K orientaci pochopitelně nepoužívají satelity, ale magnetické pole Země. Díky němu vědí, kde se na planetě nacházejí a kam se mají přesunout za potravou. V nové studii k tomu dospěli vědci z Univerzity Severní Karolíny.

"Želvy mohou magnetické pole používat jako druh mapy. Získávají z něj informace o své pozici," řekl stanici NPR student univerzity Nathan Putman.

Karety se orientují jednak podle intenzity magnetického pole, jehož síla klesá se vzdáleností od pólu, a podle úhlu magnetického pole vůči zemskému povrchu. "Díky tomu vědí, v jaké části oceánu jsou, nejen zda v severní či jižní," dodal student.

Kam zamíří čerstvě narozené karety
Putman spolu se svými kolegy k tomuto závěru dospěl pokusem s čerstvě vylíhnutými želvami. Vložili je do kruhového prostoru zaplněného vodou. Kolem něj rozmístili cívky, jež dokážou vytvořit stejné magnetické pole, jaké je kdekoliv jinde na zemi. "Pak jsme jen měnili magnetické pole kolem želvy na to, které je kolem jejich migračních cest," uvedl Putman.

Mládě mořské želvy karety obecné

Vědci přitom při pokusu vytvořili pro želvy dvě prostředí, jedno na Portoriku, druhé na Kapverdských ostrovech u afrického pobřeží. "Želvy na Kapverdách, které jsou na východní straně Atlantiku, plavaly na jihozápad. Želvy na Portoriku plavaly na severovýchod," řekl Putman.

Nebyla to náhoda. Želvy se z různých výchozích bodů snažily dostat do Severoatlantického proudění, které obklopuje Sargasové moře. Vydat se správným směrem je přitom pro čerstvě narozené karety klíčová dovednost.

Bez úkrytu by zahynuly
Severoatlantické proudění je dovede do míst plných řas zvaných hroznovice, latinsky Sargassum, podle kterých je moře pojmenované. V nich se mohou schovávat před predátory, dokud dostatečně nevyrostou.

Mořská želva kareta obecnáPokud by želvy tyto chaluhy minuly, měly by velké potíže. "Neměly by co jíst, skončily by ve studené vodě a uhynuly," podotkl ekolog a evoluční biolog z Princetonské univerzity James Gould.

Vědci nicméně zatím nevědí, jak želvy informace z magnetického pole Země zjišťují. Podle Putmana je již delší dobu známo, že zvířata dokážou zjistit zemskou šířku podle toho, jak jsou daleko od zemských pólů. Nová studie dokládá, že minimálně karety umějí zjistit i zemskou délku. Želvy přitom nejsou jedinými mořskými živočichy, kteří podnikají dlouhé cesty z východu na západ. Podobně migrují i žraloci či tuňáci.

"Bez možnosti určit zemskou délku by tyto migrace byly dost obtížné," míní Putman. Magnetické pole tak podle něj pro navigaci mohou využívat i jiní živočichové. "Lidé mezi ně pravděpodobně nepatří, proto jsou tak populární GPS navigace," uzavírá stanice NPR.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!