Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

IKEM loni transplantoval 367 orgánů

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) loni transplantoval 367 orgánů, počty transplantací stouply o čtyři procenta, sdělil ředitel IKEM Aleš Herman. V ostatních centrech podle něj počty transplantací loni mírně klesly, IKEM jako největší centrum provedl 63,2 procenta všech transplantací v ČR.

"V počtu transplantovaných orgánů byl loňský rok druhý nejlepší v historii IKEM, lepší výsledek jsme měli jen v roce 2007. Tehdy to bylo 407 orgánů, ale za situace, kdy měl IKEM zřetelně vyšší počet zemřelých dárců, 103 proti loňským 90," uvedl ředitel.

ČTĚTE TAKÉ:

Herman vede IKEM od 3. října 2011, ke sto dnům ve funkci loni v listopadu novinářům řekl, že chce zvýšit počty transplantací srdcí, ledvin a dalších orgánů. Zdravotní pojišťovny to podle něho nebude stát víc, IKEM ušetří slevami za nákup materiálu.

Počet transplantací

  • Transplantací srdce provedl IKEM 43, téměř tři čtvrtiny pacientů byli muži.
  • Transplantací jater bylo 64, osmi pacientům bylo méně než 15 let, z nich dva byli kojenci mladší jednoho roku.
  • Transplantací slinivky břišní provedl IKEM 32, transplantací Langerhansových ostrůvků 14.
  • Transplantací ledvin provedl IKEM loni 214, z toho 185 bylo od zemřelých dárců a 29 od dárců žijících, meziročně se počet těchto výkonů zdvojnásobil.

 "Zvyšování počtu transplantací ledviny od žijícího dárce je žádoucí trend, znamená téměř dvojnásobnou délkou přežití štěpu, můžeme také lépe plánovat operační výkon a jsme méně závislí na nepravidelné nabídce ledvin od zemřelých dárců," řekl přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

Česko se podobně jako jiné vyspělé státy potýká s nedostatkem dárců. Loni klesl počet dárců na milion obyvatel oproti předchozímu roku z 19,5 na 17,6. Výsledek IKEM je podle Trunečky z tohoto pohledu spíše výjimečný. O to podstatnější se podle něj jeví snaha usilovat o rozšíření programu transplantace ledviny od žijících dárců a co největší využití orgánů od zemřelých dárců.

"K lepšímu využití nabízených dárců přispěje využití náročnějších metod přenosu i větší naplnění čekacích listin," shrnul Trunečka.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz