19. února 2012 18:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

IKEM loni transplantoval 367 orgánů

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) loni transplantoval 367 orgánů, počty transplantací stouply o čtyři procenta, sdělil ředitel IKEM Aleš Herman. V ostatních centrech podle něj počty transplantací loni mírně klesly, IKEM jako největší centrum provedl 63,2 procenta všech transplantací v ČR.

"V počtu transplantovaných orgánů byl loňský rok druhý nejlepší v historii IKEM, lepší výsledek jsme měli jen v roce 2007. Tehdy to bylo 407 orgánů, ale za situace, kdy měl IKEM zřetelně vyšší počet zemřelých dárců, 103 proti loňským 90," uvedl ředitel.

ČTĚTE TAKÉ:

Herman vede IKEM od 3. října 2011, ke sto dnům ve funkci loni v listopadu novinářům řekl, že chce zvýšit počty transplantací srdcí, ledvin a dalších orgánů. Zdravotní pojišťovny to podle něho nebude stát víc, IKEM ušetří slevami za nákup materiálu.

Počet transplantací

  • Transplantací srdce provedl IKEM 43, téměř tři čtvrtiny pacientů byli muži.
  • Transplantací jater bylo 64, osmi pacientům bylo méně než 15 let, z nich dva byli kojenci mladší jednoho roku.
  • Transplantací slinivky břišní provedl IKEM 32, transplantací Langerhansových ostrůvků 14.
  • Transplantací ledvin provedl IKEM loni 214, z toho 185 bylo od zemřelých dárců a 29 od dárců žijících, meziročně se počet těchto výkonů zdvojnásobil.

 "Zvyšování počtu transplantací ledviny od žijícího dárce je žádoucí trend, znamená téměř dvojnásobnou délkou přežití štěpu, můžeme také lépe plánovat operační výkon a jsme méně závislí na nepravidelné nabídce ledvin od zemřelých dárců," řekl přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

Česko se podobně jako jiné vyspělé státy potýká s nedostatkem dárců. Loni klesl počet dárců na milion obyvatel oproti předchozímu roku z 19,5 na 17,6. Výsledek IKEM je podle Trunečky z tohoto pohledu spíše výjimečný. O to podstatnější se podle něj jeví snaha usilovat o rozšíření programu transplantace ledviny od žijících dárců a co největší využití orgánů od zemřelých dárců.

"K lepšímu využití nabízených dárců přispěje využití náročnějších metod přenosu i větší naplnění čekacích listin," shrnul Trunečka.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 32 000 Kč