1. prosince 2013 10:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Indická sonda se vydala k Marsu. Dorazí za deset měsíců

Sonda je připravená ke startu, komplex hlídají vojáci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonda je připravená ke startu, komplex hlídají vojáci | foto: ČTK

DILLÍ Indická družice Mangalján v neděli podle zahraničních agentur opustila oběžnou dráhu kolem Země a vydala se na asi 780 milionů kilometrů dlouhou pouť k Marsu. Podle plánů mise MOM (Mars Orbiter Mission) se 24. září příštího roku sonda sama navede na eliptickou oběžnou dráhu kolem Marsu. Jde o první meziplanetární misi, kterou Indie podniká.

Raketu s robotickou sondou mířící k Marsu vypustila Indie začátkem měsíce z kosmodromu, který se nachází na ostrůvku Šríharikota v Bengálském zálivu. Poté se satelit o hmotnosti 1350 kilogramů oddělil od rakety a vstoupil na oběžnou dráhu kolem Země, kde čekal na dnešní zhruba desetiměsíční cestu k Marsu.

Poté bude sonda nejméně šest měsíců pomocí svých pěti přístrojů studovat atmosféru Marsu, jakož i jeho topografii a nerostné složení. Především má hledat důkazy o výskytu metanu, jehož přítomnost může naznačovat, že na nejbližším sousedovi planety Země jsou vhodné podmínky pro život.

Robotická sonda, kterou Indie v úterý vyslala na Mars

Cílem indické mise k Marsu je pro Dillí také ukázat technologické schopnosti Indie. Pro Indii je mise prestižní hlavně v jejím vesmírném soutěžení s Čínou, jejíž pokus vyslat kosmickou loď Jing-chuo 1 k rudé planetě ztroskotal v roce 2011 na technických problémech.

Pokud bude mise úspěšná, stane se Indie po Rusku, Spojených státech a Evropské vesmírné agentuře (ESA) čtvrtou kosmickou mocností světa, které se podaří "rudé" planety dosáhnout. "Nejtěžším úkolem bude přesně navést kosmické plavidlo k Marsu. Zda jsme u této zkoušky uspěli, se dozvíme 24. září 2014," podotkl po startu rakety s družicí šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) K. Rádhakrišnan.

Indie se již pyšní tím, že její marsovská mise, která vyšla v přepočtu na 1,38 miliardy korun, je ve srovnání s podobnými projekty ostatních zemí velmi levná. Přesto příprava cesty vyvolala v Indii značnou kritiku, podle níž je projekt přílišným luxusem v zemi, kde miliony lidí stále ještě žijí v hluboké chudobě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.