Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Osobnosti podporují revoltu studentů proti reformám

Stovky studentů a pedagogů Univerzity Karlovy se 19. ledna vydaly od pražské právnické fakulty na pochod k sídlu vlády. Protestují proti reformě vysokých škol.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky studentů a pedagogů Univerzity Karlovy se 19. ledna vydaly od pražské právnické fakulty na pochod k sídlu vlády. Protestují proti reformě vysokých škol. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kněz Tomáš Halík, dokumentaristka Olga Sommerová nebo filozof Erazim Kohák se zapojili do Iniciativy za svobodné vysoké školy. Studentům a akademikům vadí zasahování do pravomocí škol, obávají se také komerčních vlivů. Organizátoři vyzvali k podpoře i veřejnost, koncem února se zapojí do takzvaného týdne neklidu.

"Badatelé mají pracovat na objednávku, vyučující mají přednášet, co právě poptává pracovní trh, absolventi se mají stát fachidioty, produkty s dobře osvojenými dovednostmi pro něčí zájem," varovali organizátoři před připravovanou reformou vysokoškolského vzdělávání.

Protest před budovou ministerstva školství 13. února 2012.
Protest před budovou ministerstva školství 13. února 2012.

Protest před budovou ministerstva školství 13. února 2012.

Úkolem univerzit je podle nich naopak vychovávat ke kritickému myšlení. Nespokojencům také vadí možné omezení pravomocí škol. Akademická obec už by nemohla tolik mluvit do výběru vedení univerzit ani příliš rozhodovat o nakládání s penězi.

Protestují také proti zavedení školného. Ministr školství Josef Dobeš (VV) přitom minulý týden připustil, že by například studenti mohli platit jen zápisné a školné by hradili pouze při překročení běžné délky studia. Podle zástupce iniciativy Michala Uhla ale ministr mění svá prohlášení často, navíc i zápisné by podle něj zatížilo nemajetné studenty.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrh dvou reformních zákonů odmítly také Česká konference rektorů, Rada vysokých škol a akademické senáty většiny univerzit. "Vážím si všech, komu nejsou lhostejné akademické svobody a kteří nechápou svá studia pouze jako prostředek k rychlému dosažení svých sobeckých životních představ," podpořil iniciativu biskup Václav Malý.

Kromě něj připojili pod prohlášení svůj podpis také třeba socioložka Jiřina Šiklová, spisovatel a kritik Martin C. Putna, režisér Břetislav Rychlík nebo předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová.

Nespokojencům se nelíbí věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla vláda projednat nejspíš koncem února.

Normy upravují mimo jiné fungování univerzit, školné, studijní spoření a půjčky na vzdělání. Podle Uhla proto chtějí svými protesty přesvědčit kabinet, aby návrhy zákonů neschválil.

Poslední únorový týden bude na většině univerzit protestní. Studenti plánují akce pro akademiky i veřejnost. V rámci takzvané "noci univerzit" chtějí pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!