Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Internetovým nákupům v Česku vévodí dobírka

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zveřejnila výsledky své studie Platební metody v ČR. Ta se zabývala nástroji, které lze využít pro platbu za zboží a služby v prostředí českého internetu.

Uskutečněná studie potvrdila fakt, že mezi Čechy je nejoblíbenějším způsobem platby při nákupu zboží přes e-shopy dobírka, kterou u nás nabízí naprostá většina obchodníků (97 %) provozující své aktivity na internetu. Zákazníci tuto formu využívají v 70 – 80 % případů, přičemž v zemích západní Evropy je tomu přesně naopak, neboť zde se dobírka umístila až na 3. místě s 12 %. Evropané raději upřednostňují platební karty, s nimiž uskuteční 80 % transakcí.

Na dalších místech se v ČR v oblasti zákaznické popularity umístil převod na účet a platba na výdejním místě. Značnou popularitu získávají poslední dobou nákupy na splátky. Se zhruba 10% podílem se umísťují platební karty a platební brány. Nabídková strana obchodníků je co se týče metod poměrně koncentrovaná, dobírku a převod na účet nabízí 97 % obchodníků, následují platby na výdejním místě (74 %), platební brány (60 %), nákup na splátky (57 %), platební a úvěrové karty (kolem 40 %).

 

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.