Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

iPhone tlačí Vodafone ke 3G síti

Síť třetí generace je k plnohodnotnému využití přístroje iPhone nutná. Vodafone... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Síť třetí generace je k plnohodnotnému využití přístroje iPhone nutná. Vodafone... | foto: Lidové noviny

PRAHA Mobilní operátor Vodafone se pravděpodobně chystá zprovoznit svou síť třetí generace sloužící především k rychlému mobilnímu připojení k internetu. Operátor podle informací LN nemá v úmyslu žádat ČTÚ o odklad zprovoznění sítě tak, jako loni.

V Česku zatím standardní síť třetí generace nabízí pouze Telefónica O2, a to zatím jen v Praze a Brně. Nejmenší český operátor má licenci na síť třetí generace už od roku 2005. Síť měl zprovoznit letos v lednu, zažádal si ale o roční odklad do ledna roku 2009.

Vodafone se podle svých předchozích vyjádření pro LN nechystá žádat o další odklad povinnosti síť zprovoznit. „Do 1. 1. 2009 jim licence ukládá zprovoznit 3G síť v Praze. Zatím je září, takže čekáme, jak se k tomu operátor postaví,“ řekla LN mluvčí ČTÚ Dana Marklíková.

„Uděláme všechny potřebné kroky, abychom splnili podmínky naší licence na síť třetí generace,“ sdělil LN mluvčí Vodafone Filip Hrubý. Podle zdrojů LN blízkých Vodafone má ale u operátora 3G síť alespoň na území Prahy, jak mu ukládá licence, skutečně zelenou.

V případě, že by to operátor nesplnil, mu ale kromě negativní publicity nehrozí žádná významná pokuta. Podle analytiků nepůjde v případě zprovoznění 3G sítě Vodafone v Praze o tak velké překvapení. „Podle mých informací má Vodafone v Praze už pár základnových stanic postavených, ale zatím to s pokrytím není žádná sláva,“ řekl LN nezávislý analytik Jiří Peterka.

„Základní pokrytí Prahy by operátora přišlo asi na deset milionů eur,“ odhaduje analytik společnosti IDC CEMA Emir Halilovič. „Bude se jim hodit i jejich nedávná koupě společnosti Broadnet,“ dodal Halilovič.

Rozšíření své 3G sítě plánuje i Telefónica O2. „Záměrem společnosti je do konce roku 2009 rozšířit signál do dalších 20 až 30 měst České republiky,“ řekl mluvčí Telefóniky Martin Žabka. Operátor plánuje zvýšit i rychlost přenosu v horizontu dvou let až na 7,2 megabitu za vteřinu. Naopak T-Mobile zůstává u svého „Internetu 4G“, který ale není možné používat v telefonech a je určen především pro připojení notebooků.

Operátoři se předhánějí v nabídce mobilních dat za rozumnou cenu především po uvedení telefonu Apple iPhone na český trh. Všichni tři operátoři k iPhonu, jehož majitelé využívají podle průzkumů připojení k internetu několikanásobně více než majitelé ostatních telefonů, přidávají speciální datové balíčky.

Ty jsou cenou nebo množstvím dat, která je možné v ceně přenést, výhodnější než standardní nabídka operátorů.

Minimálně T-Mobile se pak chystá k tomu, že cenové zvýhodnění poskytne i majitelům jiných telefonů. „Obdobné datové balíčky, které nyní našim zákazníkům nabízíme spolu s iPhonem, nabídneme v budoucnu také zákazníkům jiných chytrých telefonů,“ řekla LN mluvčí T-Mobile

Jitka Pajurková. Vodafone pak chystá několik nových datových tarifů, na které si již zapsal ochranné známky. Zatím nechce říci, kdy je nabídne zákazníkům.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!