Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Italové prý turínské plátno ukryli za války před Hitlerem

Turínské plátno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turínské plátno | foto: Reprofoto

ŘÍM Hlavním důvodem, proč bylo slavné turínské plátno za druhé světové války uschováno v jihoitalském opatství Montevergine, prý bylo zachránit ho před Adolfem Hitlerem, ne před bombardováním, jak se doposud tvrdilo.

Nacistický vůdce, který se zajímal o esoteriku a okultní vědy, po této vzácné relikvii s údajným otiskem podoby Ježíše Krista nepředstavitelně toužil. Napsala to agentura ANSA.

Turínské plátno bylo v tajnosti převezeno do svatostánku v opatství Montevergine na přímé nařízení vládnoucího italského rodu Savojských a Vatikánu. Oficiální verze říkala, že má být ochráněno před bombardováním v Turíně. Ve skutečnosti bylo převezeno do úkrytu před Hitlerem, který jím byl zjevně posedlý.

"Když v roce 1938 navštívil Itálii, lidé z jeho nejbližšího okruhu se tu vytrvale snažili vyzvědět nejrůznější informace ohledně turínského plátna," řekl benediktýnský mnich z opatství Montevergine Andrea Davide Cardin v rozhovoru pro časopis Diva e Donna.

V roce 1943 pak němečtí vojáci prohledávali i kostel v Montevergine. Mnichové tehdy předstírali, že se zaníceně modlí a nevnímají okolní svět. Vlastními těly tak ochránili oltář, v němž byla relikvie skryta. Jen díky tomu ji Němci neobjevili.

"V roce 1946 se opět vrátila do Turína, jak nařídil (poslední italský král) Umberto II. Savojský a je dodnes uschována ve zdejší katedrále," vzpomínal Cardin.

Vzácné turínské plátno si v katedrále mohou zájemci prohlédnout od 10. dubna do 23. května v rámci zvláštní výstavy. Veřejnost ho uvidí poprvé od jeho nejnovější restaurace v roce 2002. Za posledních 100 let ho veřejnost mohla spatřit jen pětkrát. Očekává se, že výstava přiláká asi dva miliony návštěvníků z celého světa.

Na plátně je podoba vysokého dlouhovlasého muže, který má na boku, chodidlech a zápěstích patrné krvavé rány. Autenticita turínského plátna zůstává nevyřešenou otázkou. Experti zatím nedokázali plátno datovat ani přesně určit, jak byl otisk proveden.

V roce 1988 použil mezinárodní tým vědců na určení stáří plátna radiokarbonovou metodu. Usoudili tehdy, že látka pochází z doby mezi lety 1260 až 1390 a jde tedy o obdivuhodný padělek ze středověku.

Další vědci to zpochybnili především kvůli znečištění vzorku, které prý výsledky mohlo ovlivnit. V roce 1999 jiná skupina expertů umístila plátno do 7. století.

Studie publikovaná o šest let později v mezinárodním vědeckém časopise Thermonautica Acta zase uvedla, že plátno je staré 1300 až 3000 let, a ostře kritizovala výsledky z roku 1988. Autor této studie Raymond Rogers například napsal, že v roce 1988 byly pro testování použity nepůvodní kousky látky - údajně záplaty z novějšího plátna.

Předpokládá se, že turínské plátno vystřídalo mnoho míst a majitelů, než se ve 14. století dostalo do Francie. Francouzské klarisky ho pak po mnoho let opatrovaly v jednom ze svých klášterů. V roce 1532 však plátno poškodil požár. Jeptišky se potom snažily vzácnou relikvii opravit a přišily na ni asi 30 záplat.

V roce 1578 plátno získal turínský arcibiskup od dynastie Savojských a od té doby je ve zdejší katedrále.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?