Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Italští inženýři oživili da Vinciho mechanického rytíře

Gabriele Niccolai a mechanický rytíř, kterého italský odborník sestavil podle návrhu Leonarda da Vinci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriele Niccolai a mechanický rytíř, kterého italský odborník sestavil podle návrhu Leonarda da Vinci | foto: ČTK

SYDNEY Po letech neúspěšných pokusů se technikům italského studia Teknoart podařilo rozpohybovat mechanického rytíře, jenž patří k nejznámějším návrhům geniálního vynálezce Leonarda da Vinciho.

Výsledek ale nadšence, kteří vynález pokřtili na středověkého terminátora, nejspíš příliš nepotěší. Rytíř zřejmě sloužil k ceremoniálním účelům a namísto zabíjení umí například dobře hrát na buben.

Na výstavě v Sydney byly kromě da Vinciho robotických návrhů představeny také další technické vynálezy, které se italskému studiu podařilo oživit. K vidění jsou zde létací stroje nebo středověká potápěčská maska.

Mechanický rytíř vychází z da Vinciho studií lidské anatomie. Vynálezce se ve svých biomechanických návrzích pokoušel co nejlépe napodobit přirozené lidské pohyby. Italským inženýrům ale trvalo deset let, než se jim podařilo robota rozpohybovat.

Tým pod vedením Gabriela Niccolaie sestavil rytíře pode dostupných kreseb.

Kostrou složenou z kladek a provázků ale nešlo hýbat, aniž by při tom muselo být vyvinuto nadlidské úsilí. Podle Niccolaie to nakonec byla pozapomenutá kresba bubnu, jež technikům ukázala, k jakému účelu byl rytíř navržen. Stroj uvádí do chodu svislá hřídel, kterou je údajně možné doplnit o malou vrtuli, díky níž může robot pochodovat a bubnovat zcela sám, poháněn větrem.

Oživením mechanického rytíře ale práce techniků nekončí. Nyní mají před sebou další výzvu v podobě daleko složitějšího da Vinciho mechanického lva.

Ačkoli si na něj budou muset zájemci zřejmě ještě pár let počkat, Niccolai slibuje, že výsledek bude velmi působivý.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč