Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Italští vědci chtějí zjistit příčinu smrti malíře Caravaggia

Italští vědci se snaží rozluštit záhadu smrti malíře Caravaggia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italští vědci se snaží rozluštit záhadu smrti malíře Caravaggia | foto: Reuters

ŘÍM Tajemství smrti slavného italského malíře Caravaggia chtějí po 400 letech rozluštit italští vědci. Cílem jejich projektu je nalézt v temné kryptě mezi stovkami dalších kostí malířovy ostatky a podrobit je rozsáhlé analýze, napsala agentura AP.

Dlouhou dobu se věřilo, že Caravaggio zemřel po náhlém záchvatu na pláži v přístavním městě Porto Ercoleve. Badatelský tým Antonia Morettiho však podle pramenů dokládá, že Caravaggia převezli do tamější nemocnice, kde skonal až o několik dnů později.

Nejasná smrt

Caravaggio zemřel v červenci roku 1610 ve věku 39 let. Příčinou smrti mohlo být podle některých teorií náhlé propuknutí malárie, syfilis nebo vražda z rukou některého z jeho mnoha nepřátel, které si umělec nadělal během svého bouřlivého života.

Současné místo uložení ostatků Caravaggia není s jistotou známo. Malíř byl nejprve pochován na hřbitově ve městě San Sebastiano.

Jeho kosti pak exhumovali v padesátých letech 20. století, kdy byl hřbitov zrušen a nahrazen městským parkem.

Podle dokumentů i svědeckých výpovědí byly vykopané kosti převezeny do krypty na jiném hřbitově a právě v ní nyní Morettiho tým malířovy ostatky hledá.

Mužské kostry, které vykazují známky stáří kolem 40 let a pochází přibližně z doby Caravaggiova života, chtějí podrobně prozkoumat v laboratoři.

Italští vědci se snaží rozluštit záhadu smrti malíře Caravaggia

Podrobí je například radiokarbonové dataci a analýze DNA. Zatím tu takových skeletů našli devět. "Musíme si počínat trochu jako detektivové," konstatoval Moretti.

Vodítkem je například vysoké množství olova a dalších kovů spojených s malováním a specifické poškození kostí. "Víme, že Caravaggia kopl do nohy kůň a toto zranění by mělo být na kosti dolní končetiny vidět," řekl antropolog Giorgio Gruppioni.

Součástí projektu je také výzkum DNA dnešních lidí, kteří žijí v dané oblasti a jmenují se Merisi, jak znělo malířovo skutečné příjmení, jež není příliš obvyklé.

Skeptici však tomuto projektu příliš nevěří, protože od umělcovy smrti uplynulo už mnoho času.

Bohém i poslední náboženský malíř

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Merisi, byl italský malíř působící v Římě, Neapoli, na Maltě a Sicílii mezi lety 1593 a 1610. Je obvykle řazen mezi představitele barokního stylu, na jehož formování měl velký vliv.

Jeho přínos spočíval ve větší realističnosti zobrazovaných mytologických a biblických postav, jejichž předobrazem byli prostí lidé jeho doby. Zároveň je považován za posledního velkého náboženského malíře v Itálii. Znám je i nezřízeným životem, mnoho času trávil návštěvami nevěstinců a hospod.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz