Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Kdo je Mona Lisa? Vědci jsou blízko, analyzují DNA

Doufají, že s pomocí analýz DNA se jim podaří s jistotou určit, která z dříve nalezených koster patří legendární Moně Lise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doufají, že s pomocí analýz DNA se jim podaří s jistotou určit, která z dříve nalezených koster patří legendární Moně Lise. | foto: Reuters

ŘÍM Italští vědci chtějí identifikovat ostatky ženy, která před více než 500 lety nejspíš stála Leonardu da Vincimu modelem pro jeho nejslavnější obraz - Monu Lisu. Ve Florencii otevřeli hrobku rodiny Francesca Del Gioconda, do níž se Lisa Gherardiniová koncem 15. století přivdala.

Informoval o tom deník La Stampa. Doufají, že s pomocí analýz DNA se jim podaří s jistotou určit, která z dříve nalezených koster patří legendární Moně Lise.

Archeologové otevřeli hrobku v bazilice Nejsvětějšího Zvěstování ve Florencii, kde jsou pochováni i synové Lisy Gherardiniové. Díky analýze jejich pozůstatků chtějí vědci zjistit, která z koster nalezených už dříve v podzemí bývalého kláštera uršulinek patří jejich matce. Slavná Mona Lisa se totiž po smrti svého manžela do tohoto kláštera uchýlila a stala se jeptiškou.

Hrob Mony Lisy hledají vědci už roky

Zatím vůbec není jisté, že se ostatky Mony Lisy podaří identifikovat. Vědci ale věří, že jsou na dobré cestě. "Nyní provádíme radiokarbonovou analýzu tří z osmi koster nalezených u Sv. Uršuly, které mohly patřit Lise Gherardiniové. Radiokarbonová metoda nám řekne, které z pozůstatků pocházejí z první poloviny 16. století. Teprve pak budeme vědět, u jaké z koster provést analýzu DNA," řekl agentuře ANSA Silvano Vinceti, šéf italské rady pro kulturní dědictví.

  • Většina badatelů se shoduje, že obraz byl portrétem Lisy Gherardiniové, manželky florentského kupce Francesca del Giocondo, která ve Florencii bydlela poblíž Leonardova ateliéru. Jistota ale nepanuje.
Tajemná Mona Lisa odhalila další tajemství

Hrob Mony Lisy hledají Italové léta a už několikrát se v konečné fázi identifikace ukázalo, že kostra připisovaná renesanční dámě patří někomu jinému. Celosvětová fascinace obrazem ženy s tajemným úsměvem je ale žene dál. Pokud ostatky Gherardiniové najdou, chtějí se například pokusit o sestavení pravděpodobné podoby mrtvé a porovnat ji s jejím domnělým portrétem. Chtějí se také dozvědět, zda Gherardiniová netrpěla nějakou tělesnou vadou, která by tajuplný úsměv vysvětlovala. Spekulovalo se třeba o tom, že dáma na obraze mohla chtít skrýt špatný chrup nebo trpěla vrozenou vadou.

Da Vinciho obraz Mona Lisa pochází z prvních let 16. století. Jeho autor se od něj nikdy neodloučil a nakonec si ho vzal s sebou do Francie, kde v roce 1519 zemřel. Dnes je Mona Lisa největším pokladem pařížského muzea Louvre.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!