Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Izraelci po neúspěchu Berešitu plánují druhou měsíční misi. Finance chtějí získat od dárců

Loď do kosmu nese již osvědčená raketa Falcon 9. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď do kosmu nese již osvědčená raketa Falcon 9. | foto: AP Photo/Terry Renna

Jeruzalém Izraelská organizace SpaceIL, jejíž robotická sonda Berešit tento týden nezvládla lunární přistání, podle agentury Reuters v sobotu oznámila, že se na Měsíc vydá znovu. K druhé měsíční misi jí pomohou finanční příspěvky od soukromých dárců.

Sondu Berešit vynesla 22. února na oběžnou dráhu kolem Země raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Následně se aparát vlastními silami vydal k Měsíci, na jehož orbitu se dostal počátkem dubna. Dopravit sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce se předtím podařilo šesti zemím, Izrael se tak stal sedmou.

Následné měkké přistání na Měsíci ale již sonda nezvládla. Berešit byl prvním izraelským a zároveň prvním soukromě financovaným aparátem, který se o měkké dosednutí na Měsíci pokusil. Dosud dokázaly sondy na povrch Měsíce úspěšně dopravit jen Rusko, USA a Čína.

„Měl jsem přes víkend čas přemýšlet o tom, co se stalo, a vzhledem ke všemu povzbuzování a podpoře lidí z celého světa jsem se rozhodl dnes večer oznámit nový projekt - Berešit 2,“ uvedl v sobotu předseda organizace SpaceIL, izraelský miliardář Moris Kahn.

První mise vyšla na 100 milionů dolarů, z nichž většina byla shromážděna díky soukromým dárcům jako Kahn. Miliardář prohlásil, že izraelská vláda se na projektu podílela asi třemi miliony dolarů.

Podle Kahnova sobotního tvrzení soukromí dárci již slibují peníze na nový projekt. „Nebudeme spoléhat na vládní podporu,“ uvedl. „Dokončíme to, co jsme započali, a vztyčíme naši vlajku na Měsíci,“ dodal.

Izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries (IAI) v prohlášení napsala, že se bude ráda podílet na dalších vesmírných misích společně s organizací SpaceIL pod Kahnovým vedením.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...