Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jablonec chce půjčovat na výstavbu malých čistíren vody

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

JABLONEC NAD NISOU Město Jablonec nad Nisou chce z městského Fondu na zlepšení úrovně bydlení půjčovat i na výstavbu malých čistíren odpadních vod.

Ještě před rokem chtěla přitom radnice fond zcela zrušit kvůli malému zájmu. Teď připravuje nový program, který by umožnil poskytovat příspěvky a půjčky na podporu výstavby technické infrastruktury.

Na letošní rok jsou ve fondu připraveny čtyři miliony korun, řekl náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele (ODS). Zřízením nového programu reaguje radnice na poptávku obyvatel v některých hlavně okrajových částech Jablonce. "Ne všude je možné vybudovat kanalizaci," poznamenal Vele.

Vybudujte si vlastní malou čistírnu vody

Příprava a vybudování malé domovní čistírny pro rodinný dům přijde zhruba na 100.000 korun, jak velkou podporu město poskytne, není zatím jasné. Na rozdíl od ostatních programů ve fondu, kde žadatelé dostanou peníze, pokud splní podmínky, tady se bude každá žádost posuzovat.

ČTĚTE TAKÉ:

 V lokalitě, kde se třeba plánuje výstavba kanalizace, město malou čistírnu nepodpoří. Kvůli novému programu už radnice zřídila komisi pro poskytování příspěvků a půjček. "Komise bude podle přesně nastavených pravidel posuzovat a hodnotit přijaté žádosti. Přidělování podpory města bude projednávat finanční výbor a poté půjde ke schválení zastupitelstvu města," vysvětlila předsedkyně komise Iveta Habadová.

Prvním úkolem komise je ale program podpory čistíren odpadních vod připravit. Do budoucna není podle vedení radnice vyloučeno, že bude řešit i jiné programy podpory.

Fond na zlepšení úrovně bydlení v Jablonci funguje dlouho

Jablonecká radnice půjčuje na opravy domů a bytů už 12 let. Do fondu na zlepšení úrovně bydlení převádí polovinu příjmů z prodeje domů a bytů. O produkt byl ale v posledních letech malý zájem. Loni na jaře rozdělila radnice jen 1,8 milionu korun pěti žadatelům, víc zájemců nebylo. V předchozích letech přitom půjčky přesahovaly i deset milionů korun.

O půjčky mohou žádat fyzické i právnické osoby, které vlastní obytné domy na území města. Půjčky lze použít na opravy střech, zateplení fasád, výměnu oken, rekonstrukce koupelen, modernizaci výtahů, kanalizace či topení.

Půjčky jsou se čtyř- až šestiprocentním úrokem s dobou splatnosti od tří do sedmi let. Žadatel může získat až 300.000 Kč na jeden dům. Ještě výhodnější jsou půjčky na obnovu ozdobných historických fasád a střech, kde je úročení jen dvouprocentní.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz