Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Havárie ve Fukušimě neměla velký dopad na zdraví, říká OSN

Měření radiace.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření radiace. | foto: Reuters

VÍDEŇ Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011 neměla žádné přímé zdravotní následky pro obyvatelstvo. Ve Vídni to oznámil vědecký výbor OSN pro dopady jaderného záření (UNSCEAR).

Po zamoření oblasti elektrárny panovaly obavy ze zvýšeného výskytu rakoviny a četnějších porodů postižených dětí, tomu se ale podle UNSCEAR především díky rychlé evakuaci podařilo zabránit.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve Fukušimě se udála nejhorší jaderná katastrofa od výbuchu černobylské elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986. Ve třech reaktorech japonského komplexu se roztavilo palivo. Opustit domovy muselo na 160.000 lidí.

Právě preventivní opatření, jakými byly evakuace a radiační ochrana obyvatelstva, významně snížily kontakt lidí s radioaktivními látkami, uvedl výbor OSN. Ve Vídni se sešlo na 80 odborníků z 27 zemí, aby vypracovali závěrečnou zprávu pro Valné shromáždění OSN. Dokument by tento vrcholný orgán OSN měl získat letos na podzim.

Závěr UNSCEAR se podle Reuters rozchází se zjištěními Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta v únoru oznámila, že lidem v nejhůře zasažené oblasti hrozí lehce zvýšené nebezpečí rozvoje určitých typů rakoviny. Největší obavy panovaly především z nárůstu případů rakoviny štítné žlázy.

Japonské úřady rozdávají ubyvatelům jodové tablety.

Japonské úřady rozdávali ubyvatelům jodové tablety.

Wolfgang Weiss, který práci na fukušimské zprávě předsedal, novinářům řekl, že dávky radiace byly "tak nízké, že v budoucnu neočekáváme žádný nárůst případů rakoviny". Zdůvodnil to právě rychlou reakcí japonských úřadů.

"Kdyby tomu tak nebylo, v následujících několika desetiletích bychom zaznamenali nárůst výskytu rakoviny a dalších zdravotních problémů," prohlásil.

Výbor UNSCEAR rovněž konstatoval, že i když několik lidí bylo vystaveno velmi vysokým dávkám radiace, nebylo mezi 25.000 lidmi pracujícími v zasaženém komplexu v souvislosti s radiací zaznamenáno žádné úmrtí a ani žádné akutní následky. Mezi zmíněnou skupinou pracovníků jsou i zaměstnanci společnosti TEPCO, provozovatele fukušimského zařízení.

Weiss rovněž zdůraznil rozdíly mezi případem ve Fukušimě a tehdy sovětském Černobylu, kde byli například lidé vystaveni radioaktivnímu izotopu jodu, který kontaminoval mléko. Černobylská havárie je také považována za příčinu některých případů rakoviny štítné žlázy u dětí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍK VÝROBNÍCH ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz