Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak budou vypadat nové státní přijímačky na střední školy?

Všichni společně. Který žák se dostane na maturitní obor, rozhodnou i centrálně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všichni společně. Který žák se dostane na maturitní obor, rozhodnou i centrálně... | foto: MAFRA

PRAHA Všichni uchazeči o studium maturitních oborů budou muset letos poprvé projít státními přijímacími zkouškami. Shrňme si, jaké konkrétní změny to budoucím studentům přinese a co je v rámci letošního přijímacího řízení čeká.

V čem nově zavedené státní přijímačky spočívají?

S výjimkou uchazečů o studium uměleckých oborů budou psát všichni žáci usilující o studium maturitních oborů jednotné testy z českého jazyka a literatury az matematiky. Jejich zadání a vyhodnocení je v kompetenci státního institutu Cermat. Testovací otázky budou podle slibu ministerstva odpovídat rozsahu běžného učiva základní školy.

Kdy se budou jednotné přijímačky konat?

V prvním kole přijímacího řízení má každý uchazeč právo psát test dvakrát (na každé ze zvolených škol nebo oborů jednou), přičemž se mu započítá jen lepší výsledek. Uchazeči o čtyřleté studium budou testy psát 12. a 19. dubna, pro osmileté studium vyhradilo ministerstvo školství termíny 18. a 20. dubna.

Kde budou uchazeči testy psát a kdo je bude opravovat?

Testy se budou psát přímo ve školách, odkud poputují do Cermatu. Opravené a vyhodnocené je Cermat zašle zpátky školám.

Mohou si školy připravit i své vlastní přijímací zkoušky?

Vedle společných státních testů si mohou školy připravit i testy nebo pohovory podle svých vlastních kritérií. Platí ovšem, že výsledek státních zkoušek Cermatu bude mít minimálně šedesátiprocentní podíl na celkovém hodnocení, v případě sportovních gymnázií čtyřicetiprocentní. Výjimku z povinnosti konat jednotné přijímačky mají pouze umělecké střední školy s talentovou přijímací zkouškou.

Kdy se uchazeči dovědí, zda a kdy pořádá škola kromě státních přijímaček i zkoušky vlastní?

Záleží na vedení školy. Období školních přijímacích zkoušek určilo ministerstvo na období od 12. do 28. dubna. Přesný termín zvolí ředitel školy. Jeho povinností je zveřejnit toto datum do konce ledna na webových stránkách školy spolu s kritérii přijímacího řízení a předpokládaným počtem přijatých studentů.

Na kolik škol je možné podat přihlášku? A jak ji správně vyplnit, aby byla platná? Jaké možnosti má žák, který se v prvním kole nikam nedostane?

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...