Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak na volání přes internet

Telefonování a počítače už patří neodmyslitelně k sobě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování a počítače už patří neodmyslitelně k sobě | foto: Siemens Reprofoto

Jestliže máte dostatečně rychlé připojení k internetu, můžete ušetřit značné částky za telefon. Telefonování pomocí Skype je čím dál tím rozšířenější, přidejte se i vy! Poradíme vám, jak na to, i když nejste počítačoví odborníci.

Prvně si ujasněme, co budete k telefonování skrze Síť potřebovat. V první řadě dobré připojení. Nepůjde ani tak o rychlost, jako spíše o dobu odezvy. V klidu tak mohou být majitelé ADSL přípojek nebo Wi-Fi, volat nejspíše půjde i uživatelům mobilního připojení typu 4G od T-Mobilu anebo CDMA od O2. Marná snaha však čeká připojené přes mobil prostřednictvím GPRS nebo EDGE.

Čtenáři, kteří splnili první podmínku, se mohou začít zajímat o druhou a to jestli je k jejich počítači připojen mikrofon. Ten totiž nebývá ve standardní výbavě a je třeba ho přikoupit. Obvykle nejde o žádnou velkou investici a dvě stokoruny by měly s přehledem stačit. Mikrofon se připojuje k počítači obvykle zezadu, do stejného panelu, z něhož vede drát k reproduktorům. Správná zdířka je buď označena piktogramem mikrofonu nebo růžovým okružím.

Nyní už můžete přistoupit ke stažení a instalaci programu Skype. Do internetového prohlížeče zadejte www.skype.com, v horním panelu klikněte na Stáhnout a v nově otevřeném okně zvolte Otevřít. V dalším okně pak na Spustit.

Skype - domácí stránka

Průvodce instalací je v češtině, takže by při jeho používání neměl nastat problém. V prvním okně je třeba potvrdit souhlas s licenčními podmínkami a kliknout na Instalovat.

Skype - instalace

Jakmile máte Skype nainstalován, dělí vás od jeho používání už jen dva kroky. Ten první spočívá v registraci. Klikněte na Nemáte Skype jméno? na titulní obrazovce a vyplňte požadované údaje. Pokud je registrace úspěšná, zadejte po jejím dokončení přihlašovací údaje do políček na titulní obrazovce a klikněte na Přihlásit se. 

Skype - úvodní obrazovka

Nyní už zbývá jen zkontrolovat parametry připojení a správnost instalace hardwaru testovacím hovorem. Vyberte menu Nástroje > Nastavení a poté Obecné > Zvuková nastavení. Zde klikněte na Uskutečnit zdarma testovací hovor. V optimálním případě se připojíte k záznamovému automatu, vyslechnete si jeho zprávu (ta by měla být plynulá, bez nějakých větších výpadků), načež nahrajete svůj desetisekundový vzkaz. Ten vám bude přehrán a opět by mělo platit, že byste ho měli bez problémů slyšet. Jestli ano, pak gratulujeme, můžete začít telefonovat přes internet.

Skype - nastavení

Už jen zbývá přidat si své Skype kontakty do seznamu. Na kartě Kontakty klikněte na Přidat a zadejte Skype jméno kontaktu nebo jeho e-mailovou adresu. Hovor pak zahájíte dvojklikem na jméno kontaktu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...