Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak odhalit rakovinu? Vědci objevili nové metody

Testování DNA, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování DNA, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Výzkumné týmy z celé řady zahraničních univerzit pozorují, že plyny v dechu pacienta přinášejí informace o nejrůznějších chorobách. Doba, kdy se dostanou do běžné lékařské praxe, se zdá být stále blíž.

Výzkumníci z Univerzity krále Juana Carlose v Madridu informovali, že nádory v lidském hrdle zvyšují v dechu určitou kombinaci par etanolu a butanonu. Vědci předpokládají, že by se tento poznatek měl dát využít při rychlé diagnostice.

Badatelé z americké Vermontské univerzity prokázali, zatím však jen u laboratorních myší, jak se mění složení vydechovaných plynů, když jsou plíce hlodavců infikovány dvěma různými bakteriemi, včetně velmi nebezpečného zlatého stafylokoka. Rozbor dechu dokáže rozpoznat i jednotlivé kmeny těchto bakterií.

K TÉMATU:

Nádory v plicích zase podle vydechovaného vzduchu hledají na Lékařské fakultě v Louisvillu v americkém Kentucky. Nechtějí tak nahradit standardní rentgenová vyšetření. Spíše si myslí, že by se analýza dechu dala využít u pacientů, jimž rentgenový snímek (či zobrazení pomocí počítačové tomografie) najde podezření na vznikající nádor. Místo biopsie neboli vyštípnutí kousku plic a jejich vyšetření by lékaři mohli použít méně náročnou analýzu dechu, aby podezření potvrdili, nebo vyvrátili.

V Monellově výzkumném středisku v americké Filadelfii zase zjistili, že buňky melanomu, tedy nádoru, který postihuje zejména pokožku, „voní“ jinak než buňky běžné kůže. Přesněji, vylučují trochu jiné těkavé organické sloučeniny. A ty se dokonce prokazatelně mění ve třech různých stadiích choroby. Tamní badatelé se nyní snaží vyvinout analytické zařízení, které nabere vzduch kolempacienta a doplní lékařům diagnózu.
Moč prozradí i nemoc sítnice Další vědecké týmy zase hledají medicínské poznatky ve výparech moči. Výzkumníci ze dvou britských nemocnic dokazují, že z analýzy pachu moči se dá poznat nádor močového měchýře.

Ještě překvapující závěry nacházejí v moči vědci z Miamské univerzity a Dukeovy univerzity vUSA. Ti vyšli z faktu, že onemocnění oční sítnice, zvané retinis pigmentosa, je u části pacientů spojeno s činností jednoho genu, který současně způsobuje vznik určitých látek, které se pak shromažďují v moči. A tam se dají zjistit ještě dřív, než člověku začne onemocnění očí vadit.

A badatelé z proslulého Massachusettského technologického institutu vyvinuli způsob, jak v moči snadno najít trombin - látku, která ovlivňuje srážlivost krve a vznik krevních sraženin, jež mohou způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.
 Žádné z těchto vyvíjených vyšetření není pro člověka nepříjemné. Ale mohou mu časem zachránit zdraví nebo i život.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.