Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak odhalit rakovinu? Vědci objevili nové metody

Testování DNA, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování DNA, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Výzkumné týmy z celé řady zahraničních univerzit pozorují, že plyny v dechu pacienta přinášejí informace o nejrůznějších chorobách. Doba, kdy se dostanou do běžné lékařské praxe, se zdá být stále blíž.

Výzkumníci z Univerzity krále Juana Carlose v Madridu informovali, že nádory v lidském hrdle zvyšují v dechu určitou kombinaci par etanolu a butanonu. Vědci předpokládají, že by se tento poznatek měl dát využít při rychlé diagnostice.

Badatelé z americké Vermontské univerzity prokázali, zatím však jen u laboratorních myší, jak se mění složení vydechovaných plynů, když jsou plíce hlodavců infikovány dvěma různými bakteriemi, včetně velmi nebezpečného zlatého stafylokoka. Rozbor dechu dokáže rozpoznat i jednotlivé kmeny těchto bakterií.

K TÉMATU:

Nádory v plicích zase podle vydechovaného vzduchu hledají na Lékařské fakultě v Louisvillu v americkém Kentucky. Nechtějí tak nahradit standardní rentgenová vyšetření. Spíše si myslí, že by se analýza dechu dala využít u pacientů, jimž rentgenový snímek (či zobrazení pomocí počítačové tomografie) najde podezření na vznikající nádor. Místo biopsie neboli vyštípnutí kousku plic a jejich vyšetření by lékaři mohli použít méně náročnou analýzu dechu, aby podezření potvrdili, nebo vyvrátili.

V Monellově výzkumném středisku v americké Filadelfii zase zjistili, že buňky melanomu, tedy nádoru, který postihuje zejména pokožku, „voní“ jinak než buňky běžné kůže. Přesněji, vylučují trochu jiné těkavé organické sloučeniny. A ty se dokonce prokazatelně mění ve třech různých stadiích choroby. Tamní badatelé se nyní snaží vyvinout analytické zařízení, které nabere vzduch kolempacienta a doplní lékařům diagnózu.
Moč prozradí i nemoc sítnice Další vědecké týmy zase hledají medicínské poznatky ve výparech moči. Výzkumníci ze dvou britských nemocnic dokazují, že z analýzy pachu moči se dá poznat nádor močového měchýře.

Ještě překvapující závěry nacházejí v moči vědci z Miamské univerzity a Dukeovy univerzity vUSA. Ti vyšli z faktu, že onemocnění oční sítnice, zvané retinis pigmentosa, je u části pacientů spojeno s činností jednoho genu, který současně způsobuje vznik určitých látek, které se pak shromažďují v moči. A tam se dají zjistit ještě dřív, než člověku začne onemocnění očí vadit.

A badatelé z proslulého Massachusettského technologického institutu vyvinuli způsob, jak v moči snadno najít trombin - látku, která ovlivňuje srážlivost krve a vznik krevních sraženin, jež mohou způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.
 Žádné z těchto vyvíjených vyšetření není pro člověka nepříjemné. Ale mohou mu časem zachránit zdraví nebo i život.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...