Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak odpovídá Nokia na iPhone?

Nokia 5800 XpressMusic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia 5800 XpressMusic. | foto: Nokia Reprofoto

Většina hlavních výrobců už představila své modely ovládané přes velký dotykový displej, na odpověď Nokie na iPhone se prozatím čekalo. Nový model 5800 XpressMusic známý pod označením Tube konečně prolomil ledy.

Těžko odhadnout, jestli jsou velké dotekové displeje trvalým trendem v ovládání mobilních telefonů, anebo se jedná jen o dočasnou módu, která pomine stejně rychle, jako začala. Minimálně pro tento a nejspíše i následující rok si však žádný výrobce nemůže dovolit tento trend ignorovat.

Nokia 5800 XpressMusic

Dlouho se čekalo, s čím přijde finská Nokia. Zdržení zřejmě způsobil vývoj nové verze operačního systému Symbian S60 5.0. Ten oproti svým předchůdcům přichází z podporou dotykových displejů. Podle prvních informací však nepodporuje multitouch a jelikož se ve výbavě telefonu nalézá i stylus, dá se přepokládat, že ovládání nebude tak komfortní jako v případě iPhonu.

Naopak co se funkční výbavy týče, ukazuje zde Nokia své silné stránky. Displej o úhlopříčce 3,2 palce nabízí rozlišení 640 x 360 bodů. Výbavě dále dominuje i fotoaparát s rozlišením 3,2 MPx, automatickým zaostřováním a optikou od firmy Carl Zeiss. Ten je navíc schopen pořizovat videonahrávky s VGA rozlišením a třiceti snímky za sekundu.

Nokia 5800 XpressMusic

Datové schopnosti telefonu zahrnují všechny dostupné protokoly včetně HSDPA a wi-fi. Samozřejmě nesmí chybět GPS čip, o zábavu se postará rádio s RDS nebo televizní výstup.

Velice zajímavě vypadá i cena: ta by se měla pohybovat těsně nad hranicí 8 tisíc korun a to včetně daně a 8 GB velké paměťové karty. Na trh by se měl telefon dostat ještě před závěrem roku.

Nokia 5800 XpressMusic

Svět techniky komentuje: Cena i nabídka funkcí vypadá velice lákavě, otázkou ale zůstává, nakolik přívětivé bude ovládání a jak rychle bude systém reagovat. Tyto otázky ale zodpoví až praktický test.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč