6. ledna 2016 11:35 Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak se dostat na střední školu? Tentokrát stačí jedna přihláška

Hodina matematiky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hodina matematiky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Termín odevzdání přihlášek na střední školy se blíží. Přestože měly být letošní přijímací zkoušky původně jednotné a zadávané státem, respektive státní institucí Cermat, z rozhodnutí ministerstva školství se uskuteční stejně jako loni pouze v pilotním režimu. Ve hře tak zůstávají všechny tři typy přijímaček – jednotné testy Cermatu, přijímací zkoušky zhotovené přímo střední školou a zkoušky dodané soukromou společností (obvykle Scio).

Zavedení jednotných testů, které by byly stejné pro všechny maturitní obory, se prozatím odsouvá na jaro 2017. Pokusili jsme se najít odpovědi na otázky, které by uchazeče a jejich rodiče mohly v souvislosti s letošním přijímacím řízením zajímat.

  • Dokdy odevzdat přihlášku a kde sehnat formulář?

Termín odevzdání přihlášek je stanoven v prvním kole na 15. března. Formulář přihlášky může poskytnout střední škola, popřípadě základní škola. K zakoupení jsou také v prodejnách SEVT. V elektronické podobě má formulář ke stažení ministerstvo školství na svém webu www.msmt.cz.

  • Kolik přihlášek mohu vyplnit?

V prv ním kole pouze jednu. Na jeden formulář je ovšem možné uvést dvě školy. Formulář potom stačí okopírovat (v případě elektronické přihlášky dvakrát vytisknout) a odeslat na každou ze dvou vybraných škol. V případě, že se uchazeč hlásí do dvou oborů vzdělání na jedné škole, uvede na prvním místě v přihlášce školu a název jednoho oboru vzdělání, na druhém místě tutéž školu a druhý obor vzdělání.

  • Je uvedení pořadí škol či oborů v přihlášce závazné?

Není. Definitivní rozhodnutí může udělat uchazeč až v případě, že se dostane na obě školy. Na tu, kterou si pro své studium nakonec vybere, pošle takzvaný zápisový lístek.

  • Musím v přihlášce vyplnit kolonku lékařský posudek?

Záleží na tom, na jaký obor si uchazeč přihlášku podává. Do tiskopisu se dobrozdání lékaře doplňuje jen v případě, že se hlásí na obor vzdělání, u kterého jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny ze zákona. Nepožaduje se například pro obor gymnázium, ale předkládá se u oboru gymnázium se sportovní přípravou.

  • Je nutné odevzdat formulář s barevným rozlišením, nebo mohu použít černobílou kopii?

Barevné rozlišení formulářů přihlášek není podmínkou.

Na co si dát ještě pozor, aby přihláška byla platná? Jak budou vypadat letošní přijímačky? A jak se na ně připravit?