16. února 2016 12:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak se dostat na vysokou školu? Důležitá je strategie a počet přihlášek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vysoká škola v Jihlavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoká škola v Jihlavě | foto: Lidové noviny

PRAHA Většina škol přijímá přihlášky do konce února, šance dostat se „na vysokou“ ale bude i později. Poslední místa si studenti rozeberou s koncem léta. Co všechno je potřeba vzít při výběru studijního oboru v úvahu?

Na vysokou školu podejte pět přihlášek. O úspěchu v přijímacím řízení rozhoduje dobře zvolená strategie.

1.Přemýšlejte nad pracovním uplatněním

Který obor se vyplatí vystudovat? Ten, jehož studium vás bude naplňovat. Přemáhat se a vybrat si třeba zubařinu jen kvůli vidině dobře prosperující ordinace není nejlepší nápad, pokud se nechcete stát otráveným studentem a později podprůměrným dentistou. Na druhou stranu je rozumné zahrnout možnosti uplatnění jako jedno z významnějších kritérií výběru. Současná situace na pracovním trhu je pro čerstvé vysokoškoláky vcelku příznivá. Dobrou práci nacházejí nejen informatici a další absolventi technických škol. Díky oživení ekonomiky přestává platit mantra personalistů, že majitelé diplomů z humanitních a ekonomických fakult mají problém najít místo. Podle portálu Jobs.cz je poptávka hlavně po absolventech oborů, jako je finančnictví, logistika nebo personalistika.

2. Čím víc přihlášek, tím vyšší šance

Nesázejte všechno na jednu nebo dvě karty a vyplňte přihlášek pět, nebo i víc. Chcete-li studovat například všeobecné lékařství, hlaste se na všechny lékařské fakulty. Pokud se dostanete třeba do Brna, ale víte, že chcete studovat na 2 .lékařské fakultě v Praze, nevadí. Za rok můžete zkusit přijímačky znovu a zažádat o uznání splněných předmětů. Pokud uspějete na více fakultách současně, pamatujte na to, že na rozdíl od předešlých let začínají zaměstnavatelé slyšet i na takzvanou pověst a prestiž vystudované školy. Diplom z pražských nebo brněnských práv má vyšší hodnotu než ten z Plzně. Platí to i v případě jiných oborů.

3. Porovnejte obsah studia

Máte základní představu o tom, čím se ve škole chcete a nechcete zabývat, ale nejste si jistí, jak by studium probíhalo a jak se vybrané obory liší v rámci jednotlivých univerzit? Základem je prostudovat a porovnat takzvané studijní plány, které najdete na webových stránkách fakult či kateder. Najdete tam zpravidla výčet předmětů spolu s jejich rozsahem a informacemi, zda jsou povinné, či povinně volitelné, případně v jakém ročníku je doporučeno je absolvovat. Poznáte tak například, kde je víc praktických předmětů nebo třeba méně matematiky.

Vyplatí se přípravné kurzy? Co dělat, když se nemůžete rozhodnout? A proč je dobré chodit před zkouškami na univerzitní přednášky?

  • 1Diskuse


Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.