Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak se uplatní absolventi? Exkluzivní žebříček vysokých škol

Absolventka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Absolventka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Na vysoké školy nyní odchází třikrát víc lidí než před deseti lety. Najdou všichni práci? Starosti si nemusejí dělat medici. Hůř jsou na tom naopak třeba absolventi zemědělských oborů.

České vysoké školství zaznamenalo v posledních letech obrovský nárůst přijímaných studentů. Výrazně se ovšem změnil i počet absolventů. Dnes je jich téměř třikrát tolik než před devíti lety. V roce 2011 to bylo už přes 80 tisíc, což o 5,5 tisíce převyšuje počet absolventů v roce 2010.

ČTĚTE TAKÉ:

V několika předchozích letech se nárůsty každoročně pohybovaly dokonce kolem deseti tisíc. Převážně to způsobili absolventi bakalářského studia, z nichž však zhruba tři čtvrtiny pokračují v navazujícím magisterském studiu, a jejich přechod na trh práce se tak o pár let oddaluje.

Míra nezaměstnanosti absolventů se zvýšila kvůli krizi

Až do roku 2008 se zaměstnatelnost absolventů vysokých škol stále zlepšovala. Kvůli ekonomické krizi to však již neplatí. Ještě v roce 2008 bylo půl roku až rok po ukončení studia nezaměstnaných pouze necelých 2,4 procenta absolventů. Poté se však začala míra nezaměstnanosti absolventů vysokých škol postupně zvyšovat, takže v roce 2011 už přesáhla 4,5 procenta.

Do značné míry je to způsobeno všeobecným vývojem na pracovním trhu a celkovými změnami v míře nezaměstnanosti. Přitom dopady na vysokoškoláky se nijak zvlášť neliší od dopadů na mladé lidi s nižším vzděláním. Až na to, že u absolventů vysokých škol se projevily o něco později.

Kompletní žebříček vysokých škol včetně šancí na přijetí vyšel v pátečních Lidových novinách, které si můžete přečíst ve svém iPadu či iPhonu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!