Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak si vybrat a zařídit zahraniční stipendium? Poradíme vám

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Právě v této fázi roku bývá nabídka zahraničních studijních pobytů nejbohatší. Nejjednodušší je zapátrat přímo na škole, na které studujete, ale počítejte s tím, že na vytoužené stipendium si budete muset minimálně rok a půl počkat.

S pomocí státu
Nejrozšířenějším programem výměny studentů je v současné době určitě Erasmus (více informací najdete na webu Národní agentury pro evropské vzdělávací programy www.naep.cz/erasmus), jehož služeb využilo už více než milion vysokoškoláků. Pokud se k nim chcete přidat, stačí zajít za studijním poradcem na fakultě, vybrat a kontaktovat školu a zvládnout horu dokumentů.

Fulbrightova komise rozděluje na stipendia penize, které ziská od americké a české vlády, jež komisi svoji smlouvou založily.

Velmi oblíbený je také program Leonardo da Vinci, jehož prostřednictvím můžete vyrazit na kratší výměnný pobyt, ale i na delší stáž. Na rozdíl od Erasma nabízí tyto stáže nejen vysokoškolákům, ale i studentům středních škol. Nabízejí se ovšem i další možnosti.

Vyhledat si sám zahraniční školu a získat finanční pomoc buď přímo od ní, anebo od některé organizace či nadace už vyžaduje větší dávku samostatnosti. Hledání je užitečné začít na Portálu o školství a vzdělávání info.edu.cz (sekce Stáže a stipendia), který provozuje Ústav pro informace ve vzdělávání. Najdete tu širokou nabídku stáží a studijních nebo vědeckých pobytů, které neorganizují přímo vysoké nebo střední školy.

Také ministerstvo školství informuje o možnostech zahraničního studia a zajištění stipendií na speciálním webu www.zahranici-stipendium.cz.

Přehledně vyhledávat informace o zahraničních univerzitách můžete na serveru BrainTrack - Universities, Colleges & Careers na adrese www.braintrack.com.

Jestliže už víte, do které země byste chtěli zamířit, pak můžete zvolit přímo specializovaného prostředníka. Stipendia na rakouské univerzity nabízí například Aktion (www.dzs.cz/aktion/aktion.htm), Německá akademická výměnná služba Daad (www.daad.cz) pomáhá těm, kteří chtějí studovat v Německu. Prostřednictvím Francouzského velvyslanectví v ČR (www.france.cz, sekce Školství a věda/Stipendia, stáže a konkursy) můžete získat stipendium francouzské vlády.

Peníze na stipendia rozděluje také Fulbrightova komise (www.fulbright.cz), která vznikla na základě mezistátní smlouvy mezi ČR a USA.

Rok 2010 v obrazech

S pomocí nadací
Pomoc nabízejí také různé nadace a organizace podporující studenty: Open Society Fund Praha (www.osf.cz), Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových" (www.hlavkovanadace.cz), Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 (www.vize.cz), Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových (nadacnifondklausovych.cz) či Nadace Zdeňka Bakaly (www.nadacezb.cz) a další.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...