Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak si vybrat a zařídit zahraniční stipendium? Poradíme vám

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Právě v této fázi roku bývá nabídka zahraničních studijních pobytů nejbohatší. Nejjednodušší je zapátrat přímo na škole, na které studujete, ale počítejte s tím, že na vytoužené stipendium si budete muset minimálně rok a půl počkat.

S pomocí státu
Nejrozšířenějším programem výměny studentů je v současné době určitě Erasmus (více informací najdete na webu Národní agentury pro evropské vzdělávací programy www.naep.cz/erasmus), jehož služeb využilo už více než milion vysokoškoláků. Pokud se k nim chcete přidat, stačí zajít za studijním poradcem na fakultě, vybrat a kontaktovat školu a zvládnout horu dokumentů.

Fulbrightova komise rozděluje na stipendia penize, které ziská od americké a české vlády, jež komisi svoji smlouvou založily.

Velmi oblíbený je také program Leonardo da Vinci, jehož prostřednictvím můžete vyrazit na kratší výměnný pobyt, ale i na delší stáž. Na rozdíl od Erasma nabízí tyto stáže nejen vysokoškolákům, ale i studentům středních škol. Nabízejí se ovšem i další možnosti.

Vyhledat si sám zahraniční školu a získat finanční pomoc buď přímo od ní, anebo od některé organizace či nadace už vyžaduje větší dávku samostatnosti. Hledání je užitečné začít na Portálu o školství a vzdělávání info.edu.cz (sekce Stáže a stipendia), který provozuje Ústav pro informace ve vzdělávání. Najdete tu širokou nabídku stáží a studijních nebo vědeckých pobytů, které neorganizují přímo vysoké nebo střední školy.

Také ministerstvo školství informuje o možnostech zahraničního studia a zajištění stipendií na speciálním webu www.zahranici-stipendium.cz.

Přehledně vyhledávat informace o zahraničních univerzitách můžete na serveru BrainTrack - Universities, Colleges & Careers na adrese www.braintrack.com.

Jestliže už víte, do které země byste chtěli zamířit, pak můžete zvolit přímo specializovaného prostředníka. Stipendia na rakouské univerzity nabízí například Aktion (www.dzs.cz/aktion/aktion.htm), Německá akademická výměnná služba Daad (www.daad.cz) pomáhá těm, kteří chtějí studovat v Německu. Prostřednictvím Francouzského velvyslanectví v ČR (www.france.cz, sekce Školství a věda/Stipendia, stáže a konkursy) můžete získat stipendium francouzské vlády.

Peníze na stipendia rozděluje také Fulbrightova komise (www.fulbright.cz), která vznikla na základě mezistátní smlouvy mezi ČR a USA.

Rok 2010 v obrazech

S pomocí nadací
Pomoc nabízejí také různé nadace a organizace podporující studenty: Open Society Fund Praha (www.osf.cz), Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových" (www.hlavkovanadace.cz), Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 (www.vize.cz), Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových (nadacnifondklausovych.cz) či Nadace Zdeňka Bakaly (www.nadacezb.cz) a další.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!