Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jak vybrat správnou a odpovídající střední školu? Pomůže desatero

Studenti - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Tu story z loňských přijímaček na střední školy už jsme jednou zmínili. Do střední školy, která nabízí jak maturitní, tak nematuritní obory, se hlásil chlapec s dost mizerným vysvědčením ze základní školy. Na maturitní obor.

Ředitel se sešel s rodiči a doporučil jim, aby si to rozmysleli, že na maturitním oboru může mít jejich syn problémy. Ať nastoupí na nematuritní obor, a když bude chtít, může si pak maturitu dodělat v nástavbovém studiu.

Slíbili, že o tom budou uvažovat. Za čas se ale ozvali, aby řediteli řekli, ať už věc neřeší, protože syn se nakonec dostal na gymnázium. Dostat dítě na učební obor, ba i na čtyřleté gymnázium není dneska žádný velký problém, protože míst je s výjimkou několika prestižních gymnázií dost.

Jak správně vybrat střední školu si přečtěte v úterním vydání deníku


Desatero pro volbu střední školy

Příloha Akademie LN se obrací zejména na pedagogické profesionály a aktivní rodiče, v případě specializované přílohy jsme ovšem přichystali něco i pro ty, kdo právě začínají uvažovat, na jakou školu po ZŠ zamíří - žáky samé. O desatero pro správnou volbu studia jsme požádali Ivanu Eliáškovou z Centra kariérového poradenství při Národním ústavu odborného vzdělávání.

Na výběr školy máte stále ještě dost času. Nebojte se, že opouštíte své zázemí a jdete do neznámého. Myslete na to, že to může být místo, kde lépe uplatníte svůj temperament i schopnosti. Chcete-li si dobře vybrat, potřebujete mnoho informací a také podporu nejbližších. Zde je doporučení, která by vám mohla při výběru školy pomoci.

DESATERO SI PŘEČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ LIDOVÝCH NOVIN.

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz