Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jaké jsou vyhlídky platformy Android?

T-Mobile G1 - první mobil používající Android coby operační systém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile G1 - první mobil používající Android coby operační systém. | foto: T-MobileReprofoto

Uvedení prvního mobilního telefonu na platformě Android se setkalo s velkým ohlasem. Co ale přijde, až opadne počáteční nadšení? Má systém šanci uspět v ostré konkurenci?

První Android nazvaný minimalisticky T-Mobile G1 se začne prodávat v USA už 22. října, na další trhy včetně toho českého se dostane v prvním čtvrtletí budoucího roku. Jedná se však pouze o první vlaštovku, která demonstruje jaké jsou schopnosti celého systému.

Konkurence pro něj je více než veliká. Nokia využívá svůj většinový podíl k tomu, aby prosadila Symbian, ostatní chytré telefony spoléhají většinou na Windows Mobile. Situace se ještě více zkomplikovala příchodem Apple iPhone, který je ale v porovnání se zmiňovanými dvěma systémy otevřený jen napůl. Veškeré další aplikace třetích stran lze do něj nahrát pouze prostřednictvím AppStore. Firma tak má naprostou kontrolu nad tím, co si uživatelé do svého mobilu instalují. Na jednu stranu je tak zaručena relativně vysoká kvalita a funkčnost nabízených aplikací, na straně druhé to způsobuje prodlevy než se vytvořené programy dostanou k zákazníkovi. Pro jejich vývojáře to má jeden nepříjemný následek: o zisky z prodeje se musí podělit s Apple.

Na podobný systém vsadil i Google. Pokud si do jakéhokoli telefonu s Androidem bude chtít nainstalovat další aplikace, musíte navštívit Android Market. Na jedné straně se tak Google snaží vytvářet telefon podle filozofie open source, ale svým centralistickým pojetím ji zároveň výrazně bourá.

Spíše pro hračičky
S aplikacemi souvisí ostatně i další slabina celého projektu. Zatímco např. Nokia dodává svoje Symbianové telefony jako komplexní balíčky, v nichž nechybí žádný podstatný program (a to např. včetně navigačního software) u Androidu se zdá, že jeho uživatelům bude nabídnut pouze základ, přičemž se o jeho doplnění budou muset postarat sami. Pro minoritní skupinu uživatelů, kteří bývají označování jako tzv. „geekové“, to může být dobrá zpráva, obvyklý uživatel telefonu ale mnohdy ani neví, že v něm nějaký otevřený operační systém má.

Google předpokládá, že se mu mnohé díry podaří zacelit za pomoci externích vývojářů. Byl proto uvolněn Software Developers Kit (SDK) – balíček, v němž lze vytvářet aplikace pro Androidy. Google rovněž štědře podporuje tvůrce, například pořádáním soutěží o nejlepší aplikace.

Takovéto „outsourcování“ s sebou však přináší i mnohé problémy. S narůstajícím počtem aplikací bude složité udržet jednotnost jejich ovládání a vzhledu. Pro méně technicky zdatné uživatele to může být po nutnosti aplikace instalovat další překážkou.

Lze rovněž předpokládat, že otevřenost operačního systému bude operátory využívána pro „brandování“ přístroje, tedy doplnění vlastních log a odkazů na své služby. Nakolik je vám tato aktivita milá, musíte posoudit sami.

Bude záležet na partnerech
Pokud se podaří výše popsané problémy překonat, bude se muset Android poprat s dalším problémem: hardware. Uživatelé se při výběru nového telefonu orientují zejména podle jeho značky, která pro ně znamená zaběhlé způsoby ovládání. Lze si tedy jen stěží představit, že najdeme Android třeba v Nokiích, zvláště když tento finský výrobce investuje nemalé částky do rozvoje Symbianu. Google se tak při výběru partnerů bude muset spolehnout na menší producenty mobilů, a proto nelze předpokládat, že by tak udělal nějaké výrazné zvraty v žebříčcích prodejů.

Jeho uvedení tak znamená revoluci spíše pro odbornější kruhy, které si uvědomují konvergenci počítačů a mobilních telefonů. Běžného uživatele Android (alespoň v současné podobě) nejspíše příliš neosloví.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!