Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jakých inovací se dočkáme v příštích pěti letech?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Jedna z nejpokrokovějších společností v oblasti informačních technologií IBM odhalila 5 inovací, které podle ní ovlivní v nejbližších pěti letech naše životy. Tyto předpovědi vycházejí z tržních a společenských trendů a také technologií vznikajících v laboratořích IBM, které je pomohou realizovat.

Počátkem tohoto roku představila společnost IBM svou vizi zvanou „Next Five in Five“. Tento seznam inovací má v příštích pěti letech změnit to, jak lidé pracují, žijí a baví se. Máme se na co těšit, nebo jde jen o pouhé sci-fi výkřiky, které pravděpodobně nikdy nebudou realizovány?

1) Ekologicky a přitom levně
První bod z Next Five in Five říká, že domácnosti bude tvořit inteligentní elektrická síť, do níž budou připojeny myčky, klimatizace, osvětlení a další domácí spotřebiče. Ty půjde ovládat dálkově prostřednictvím internetu, ať už z počítače, nebo mobilního zařízení. Díky tomu bude možné snadno vypínat zbytečně zapnuté spotřebiče a kontrolovat výpisy za elektřinu. Z inteligentních energetických sítí budou profitovat i distribuční společnosti, které budou moci zákazníkům k napájení domácnosti nabízet i alternativní (zelené) zdroje energie - například slunce a vítr. 

2) Už žádné dopravní zácpy
Podle IBM se také zásadně změní způsob řízení. Nové technologie umožní propojení mezi vozidly a silnicemi, čímž dojde na silnicích k větší bezpečnosti.  Automobily budou vybaveny funkcemi podpory řízení, což jim umožní mezi sebou a zároveň s čidly podél silnice komunikovat. Dopravní systémy ve městech budou v reálném čase upravovat intervaly semaforů a odklánět provoz na alternativní trasy, vozy budou preventivně reagovat na nebezpečné situace a automaticky upozorní na zácpu spolu s vygenerováním náhradní cesty.

3) Budeme přesně vědět, co jíme
S dovozem potravin z nejrůznějších zdrojů roste potřeba vědět, co vlastně konzumujeme. K tomuto účelu poslouží nové systémy, které zjistí přesný zdroj a složení daného výrobku. Počítačový software poskytne podstatně detailnější informace o potravinách, které si běžně kupujeme. Budeme znát vše od klimatu a půdy, kde byla potravina vypěstována, přes pesticidy a znečištění, jemuž byla vystavena, a energii spotřebovanou při výrobě až po teplotu a kvalitu vzduchu v přepravních kontejnerech.

4) Mobil jako peněženka a osobní asistent
Ještě větší roli v našich životech budou hrát mobilní telefony. Ty se v příštích pěti letech stanou naším spolehlivým průvodcem při nakupování, provádění bankovních operací, návštěvě neznámého města apod. Nutno dodat, že nejmodernější mobily už většinu těchto věcí více či méně zvládají nebo k nim spějí.  Zajímavá je rovněž zmínka o technologii, která nám umožní vyfotit si někoho v oblečení, které se nám líbí, přičemž telefon automaticky vyhledá značku tohoto oděvu i nejbližší obchody, které ho mají na skladě. Přímo na mobilu, kde bude trojrozměrně znázorněna naše postava, si pak budeme moci prohlédnout, jak by nám tento outfit padnul. Telefon nás také povede při návštěvě města, nabídne možnosti místní zábavy, aktivity a restaurace vyhovující našim preferencím, zařídí rezervace, nakoupí vstupenky atd.

5) Efektivnější léčba
Nové technologie rovněž přinesou pokrok ve zdravotnictví. Lékaři budou například moci lépe nakládat s našimi lékařskými záznamy. Místo listování v poznámkách zjistí všechny relevantní informace pouhým kliknutím myši na konkrétní část těla v trojrozměrném zobrazení naší osoby, počítač pak automaticky porovná vizuální a zvukové detaily s tisíci nebo stovkami tisíc záznamů jiných pacientů, což umožní podstatně přesnější diagnostiku a volbu léčebných postupů na základě zkušeností s podobnými pacienty.

Předpovědi od IBM se nezdají nikterak nereálné a je velmi pravděpodobné, že se vlivem pokroku v budoucnosti uskuteční. Otázkou však zůstává, kdy se tak stane a zdali tyto technologie budou v oněch příštích pěti letech k dispozici pro běžné smrtelníky.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.