10. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Japonci poprvé natočili krakatici v podmořských hloubkách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Krakatice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krakatice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

TOKIO Japonským vědcům a kameramanům se poprvé v historii podařilo nafilmovat krakatici v jejím přirozeném životním prostředí v Tichém oceánu. Hlavonožec, který dal podle všeho základ k bájím o mořské příšeře krakenovi, se ukrývá v hloubkách více než půl kilometru pod hladinou oceánu a spatřit ho lze jen zřídka.

Experti použili k pátrání po krakatici výzkumnou ponorku, s níž sestoupili do temných, chladných hlubin Pacifiku. V hloubce zhruba 630 metrů se jim loni v červenci skutečně povedlo zachytit třímetrového živočicha na kameru. Informovala o tom agentura Reuters.

Krakatice

Krakatice (Architeuthis), která se živí jinými hlavonožci a rybami, je často označována za poslední mystérium oceánu, protože je součástí světa, jenž je lidem značně nepřátelský a jenž byl zatím jen minimálně prozkoumán. Obří měkkýš se stal v minulosti námětem legend o mořské nestvůře s mnoha chapadly krakenovi. Po staletí je vyprávěli především severští námořníci. Kraken podle nich útočil na lodě u břehů Skandinávie.

Gigantického měkkýše pak sledovali až do hloubky 900 metrů, když zvíře mířilo do podmořské propasti. Na záběrech, které odvysílala japonská televize NHK, je vidět stvoření stříbrné barvy s velikánskýma černýma očima. Podle Cunemiho Kubodery, zoologa japonského národního přírodovědeckého muzea a vedoucího expedice, krakatici chyběla dvě nejdelší chapadla. S nimi by dosahovala délky až osmi metrů, odhadl Kubodera.

Vystopování hlavonožce bylo výsledkem dlouhodobých příprav. Tříčlenná posádka ponorky, složená ze zoologa Kubodery, kameramana a pilota ponorky, uskutečnila asi stovku misí a ve stísněných prostorách plavidla strávila 400 hodin. Živočicha nakonec nalezla u souostroví Ogasawara (Boninské ostrovy) v severním Pacifiku. Klíčem k úspěchu bylo podle Kubodery mimo jiné použití světel na ponorce, která jsou okem člověka i hlavonožce nezachytitelná, a návnady v podobě metrové olihně.

"Toto je vůbec první videonahrávka živé krakatice v jejím přirozeném prostředí," prohlásil Kubodera. Přestože zachycená krakatice je na poměry tohoto druhu dosti malá - největší dosahují s chapadly délky až 18 metrů - její nafilmování v domovském prostředí je klíčovým krokem k pochopení existence tohoto druhu, konstatovali odborníci.

Videozáznamy z roku 2006

Kuboderovi se podařilo ve stejné oblasti - asi 1000 kilometrů jižně od Tokia - krakatici vystopovat již v roce 2006. Tehdy posádka lodi zvíře vytáhla na palubu výzkumného plavidla a natočila ho. Živočich následně uhynul. Videozáznamy z let 2006 a 2012 nicméně svědčí o tom, že zmíněná lokalita by mohla být jedním z hlavních domovů tohoto druhu. Japonská televize NHK a americký Discovery Channel, které na projektu spolupracovaly, se chystají příští měsíc odvysílat o misi mimořádný dokument.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse