10. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Japonci vyrobili nové roboty. Upozorní vás i na zápach z úst

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy | foto: Shutterstock

TOKIO Japonští vědci vyvinuli roboty, kteří poněkud neomaleným způsobem upozorňují lidi na jejich tělesný zápach. Zatímco ženský humanoid komentuje nepříjemný zápach z úst výzvou k vyčištění zubů, psí robot zase reaguje svým čichem na páchnoucí nohy. Napsal to tamní list Asahi šimbun.

Ženská robotická hlava pod názvem Kaori-čan s hnědými vlasy a modrýma očima reaguje na to, když se jí dýchá do obličeje. Pokud je všechno v pořádku, řekne: "Jako citrusový plod". Pokud to zcela v pořádku není, upozorní na nepříjemný dech ostřejší hláškou: "V žádném případě! To nevydržím". A když je nejhůř, vyhlašuje pohotovost.

Plyšový robotický pes Šuntaró-kun se zase typicky chová jako zvíře. Přitulí se k nohám, pokud si je majitel řádně umyl a má čisté ponožky. Při zhoršující se hygieně nejdřív štěkne, poté výhružně vrčí a nakonec padne na zem v bezvědomí.

Snaha obveselit lidi

Výrobce CrazyLabo instaloval do robotů komerčně dostupný senzor zápachů, který měří množství pachových látek dostávajících se do ovzduší. Ty pak monitoruje mikropočítač, jenž vydává hodnocení ve čtyřech stupních závažnosti.

ČTĚTE TAKÉ

CrazyLabo tvrdí, že k vývoji a výrobě robotů jej vedla především snaha obveselit lidi. Zejména poté, co viděli následky zemětřesení na východním pobřeží Japonska.

Dalším nápadem výzkumníků společnosti CrazyLabo je vyrobit robota s prodlužujícím se nosem, jako má Pinocchio. Měl by detekovat lhaní, a to u lidí, u nichž prý bude měřit mozkovou aktivitu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!