Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Japonská mise Hajabusa k asteroidu a zpět byla přece jen úspěšná

Japonská sonda Hajabusa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská sonda Hajabusa | foto: ČTK

TOKIO Zrnka prachu, která japonští vědci našli v návratovém pouzdru sondy Hajabusa, jež se v červnu vrátila na Zemi, opravdu pocházejí z asteroidu Itokawa.

Oznámil to dnes japonský ministr vědy Jošiaki Takaki. Sondě se jako první podařilo dopravit na Zemi vzorek hmoty z asteroidu.

Sonda přistála v polovině června v Austrálii po sedmileté cestě vesmírem. Úspěch mise však Japonsko potvrdilo až dnes. Takaki oznámil, že modul sondy skutečně přivezl materiál z více než 300 milionů kilometrů vzdáleného tělesa.

Dosud totiž nebylo jisté, zda prach nalezený v návratovém pouzdru není pozemskou kontaminací, která se dovnitř dostala ještě před startem, nebo naopak po přistání. Nyní se ukázalo, že část prachu jsou úlomku hliníku, které se uvolnily z pouzda. Mezi nimi je ale i materiál z asteroidu.

Zhruba 1500 nepatrných prachových částic, které vědci prozkoumali s pomocí elektronového mikroskopu, se zcela liší od látek, které se vyskytují na Zemi, potvrdil japonský vesmírný úřad JAXA. Podle Takakiho jde většinou o vzorky pevných hornin.

"Tyto výsledky předčily naše očekávání. Nevím, jak se vyjadřuje něco, co předčí vaše sny, ale já jsem naprosto dojat," citovala AP šéfa projektu Džuničira Kawagučiho.

Částice asteroidu, jež přivezla sonda Hajabusa na Zemi

Modré šipky označují úlomky hliníku z pouzdra, červené šipky ukazují na částice pocházející z asteroidu Itokawa.

Projektil selhal, přesto se odběr podařil

Sonda měla materiál získat vystřelením projektilu do povrchu asteroidu. Uvolněný materiál pak měl být dlouhou trubicí přiveden do sběrače vzorků. Projektil se však pravděpodobně nevystřelil, protože ve sběrači skončilo méně materiálu, než vědci doufali. Zrnka prachu, která ve sběrači přece jen skončila, se tam nejspíš dostala samotným nárazem roury o povrchu asteroidu.

Hajabusa odstartovala v květnu 2003 a na planetce Itokawa přistála o dva roky později. Sonda musela zdolat celkem šest miliard kilometrů. Misi navíc od počátku provázely technické komplikace, kvůli kterým musel být termín návratu na Zemi o tři roky odložen.

Asteroidy podle vědců obsahují nejstarší stavební materiálu naší sluneční soustavy. Vědci si od analýzy vzorků slibují nové poznatky o vzniku planet v naší sluneční soustavě.

Hajabusa je teprve čtvrtým zařízením, které přivezlo vzorky materiálu z vesmíru. Předtím mise Apollo na modrou planetu dopravily horninu z Měsíce, v roce 2004 v USA přistál modul sondy Genesis se vzorky slunečního prachu a sonda Stardust v roce 2006 přivezla prach z komety Wild 2.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!